Reklama

Hipersoniczne pociski na Zumwaltach. Ich nic nie powstrzyma

Zumwalt miał być przeskokiem technologicznym. Okazał się jednak zbyt drogi /US NAVY /domena publiczna

Na najnowocześniejszy niszczyciel na świecie, USS „Zumwalt”, trafiły pierwsze prototypowe pociski hipersoniczne. Są niewiarygodnie niebezpieczną bronią – niemal bezgłośne, zabójczo precyzyjne i w zasadzie nie do zatrzymania.

Amerykanie rozpoczęli prace nad pociskami rozwijającymi prędkość ponad 6000 km/h już ponad 20 lat temu. Pierwsze próby morskie nowego pocisku przeprowadzono 30 października 2017 roku, kiedy z pokładu okrętu podwodnego typu Ohio, wystrzelono pierwszy pocisk.

Reklama

Mniej więcej w tym samym czasie swoje testy broni hipersonicznej HAWC przeprowadzały Siły Powietrzne. Prototypowy pocisk został wyniesiony pod skrzydłem ośmiosilnikowego bombowca B-52.

Test odbył się nad jednym z poligonów rakietowych w USA. Dowództwo USAF poinformowało, że test zakończył się niepowodzeniem. Nie podano, co było przyczyną rozbicia się pocisku.

Obecnie, jak poinformował kadm. Paul Schlise, dyrektor departamentu morskich systemów bojowych US Navy na poligonie Pacific Missile Range Facility w pobliżu wyspy Kauai w archipelagu Hawajów, marynarka przeprowadziła próbę uniwersalnego kadłuba hipersonicznego pocisku szybującego C-HGB, wystrzelonego z pokładu jednego z niszczycieli typu Zumwalt.

Kosmiczne niszczyciele

Początkowo do przenoszenia najnowszych pocisków były przeznaczone okręty podwodne i niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke. Jednak po dokładnej analizie, postanowiono, że lepszym nosicielem będą okręty posiadające większy zapas mocy. Jest to kolejna zmiana koncepcji wykorzystania trzech jednostek typu Zumwalt.

Okręty są całkowitą nowością i nie posiadają odpowiedników w innych flotach. Kadłub jest zbudowany miedzy innymi z kompozytów, a kształt jego stewy dziobowej, nawiązujący do epoki drednotów, zwiększa zdolności żeglugowe, a także ułatwia ukrycie się przed radarem wroga.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje