Reklama

"Griemiaszczij". Nowy okręt rosyjskiej floty

Najnowszy okręt rosyjskiej marynarki trafi na Pacyfik. Cztery podobne służą obecnie na Bałtyku /domena publiczna

29 grudnia podniesiono banderę na rosyjskiej prototypowej korwecie projektu 20385: "Griemiaszczij". Uroczystość odbyła w stoczni Siewiernaja Wierf w Sankt Petersburgu, gdzie okręt został zbudowany. Korweta weszła w skład 114 Brygady Okrętów Ochrony Rejonu Wodnego Floty Oceanu Spokojnego i w najbliższym czasie ma wyruszyć w rejs na Daleki Wschód do macierzystego portu, którym będzie Pietropawłowsk Kamczacki.

Budowa "Griemiaszczego" rozpoczęła się 1 lutego 2012 roku. Budowa jednostki opóźniła się ze względu na zmiany konstrukcyjne wymuszone embargiem na dostawy uzbrojenia do Rosji. Przewidywano, że okręt będzie napędzany niemieckimi silnikami formy MTU. Kiedy okazało się, że ich dostawa będzie niemożliwa, zmieniono napęd na 2 rosyjskie zespoły napędowe DDA12000, każdy z dwoma silnikami wysokoprężnymi 16D49.

Reklama

Ich montaż zakończono w maju 2016 roku, a 30 czerwca 2017 roku okręt zwodowano. Wówczas prace zaczęły się opóźniać, aż w końcu robotnicy zeszli z pokładu.

Powodem zatrzymania prac jest brak dalszych decyzji ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej co do długoterminowego finansowania programów, jak wynika z raportu rocznego za 2019 rok. Oba projekty były wymieniane jako najbardziej obiecujące dla biura.

Zgodnie z dokumentem, prace projektowe na lata 2017-2019 nad nowymi okrętami zostały zawieszone przez resort obrony po zakończeniu przeglądu wstępnego projektu jednostek z 2016 roku. Nie trwało to jednak długo i "Griemiaszczij" po raz pierwszy na próby w morzu wyszedł 21 kwietnia 2019 r. Zakładano wówczas, że do końca 2019 roku zostanie on przekazany odbiorcy. Ostatecznie termin ten przesunął się o rok.

Zmodernizowane korwety

"Griemiaszczij" to prototypowy okręt projektu 20385, czyli korweta zmodernizowanego projektu 20380. Projekt powstał w Centralnym Morskim Biurze Konstrukcyjnym Ałmaz.

W stosunku do korwet projektu 20380 typu Stierieguszczij, których cztery sztuki służą na Bałtyku, zmianie uległo zasadnicze uzbrojenie woda-woda. Zamiast ośmiu rakiet przeciwokrętowych Ch-35U systemu Uran jednostki otrzymały uniwersalny system pionowego startu 3S14 z ośmiokomorową wyrzutnią przeznaczoną do wystrzeliwania pocisków 3M14/3M54 systemu Kalibr-NK.

Dzięki temu okręty otrzymało także możliwość atakowania celów lądowych. Deklarowane jest również w przyszłości wprowadzenie na uzbrojenie okrętów rakiet hipersonicznych 3M22 Cyrkon, będących obecnie w trakcie opracowania.

Milmag / Interia.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje