Reklama

F-35 sam się zestrzelił? Straty warte miliony dolarów

Amerykański F-35B podczas testowego startu z brytyjskiego lotniskowca HMS "Queen Elizabeth" /MARK WILSON/Getty AFP /East News

Myśliwiec amerykańskiej piechoty morskiej omal nie zestrzelił sam siebie. Na szczęście tym razem udało się bezpiecznie wylądować. Nie jest to pierwszy tego typu wypadek.

Reklama

Morski F-35B Lightning II, należący do Korpusu Piechoty Morskiej został uszkodzony podczas misji treningowej w połowie marca 2021 roku, ujawnił Pentagon. Wstępnie szkody oszacowano na ponad 2,5 miliona dolarów. Na szczęście myśliwiec był w stanie wylądować, a pilotowi nic się nie stało.

Reklama

Wypadek miał miejsce nad kompleksem poligonowym Yuma w Arizonie podczas nocnego lotu szkoleniowego, w którym ćwiczono udzielanie wojskom lądowym bliskiego wsparcia lotniczego. Początkowo do mediów docierały informacje, że pilot wleciał w smugę własnych pocisków.

Później oficer prasowy Korpusu, kpt. Andrew Wood, wyjaśnił, że pocisk kalibru 25 mm eksplodował tuż po opuszczeniu lufy działka GAU-22. Nadal nie jest jasne, czy pilot uruchamiał w tym czasie czterolufowe obrotowe działko systemu Gatlinga, czy też było to przypadkowe odpalenie dokonane przez sam samolot.

W morskich wariantach F-35B i F35C działko GAU-22 jest zamontowane pod tylną częścią kadłuba w podwieszanej gondoli. Należące do sił powietrznych F-35A przenoszą GAU-22 wewnątrz kadłuba, a wylot lufy znajduje się nad skrzydłem po lewej stronie samolotu.

To też prawdopodobnie uratowało pilota. Kpt. Wood poinformował, że gdyby pocisk został wystrzelony z wersji lądowej, eksplodowałby na wysokości kabiny.

Działko GAU-22 przeznaczone jest zarówno do walki powietrznej w zwarciu, jak i do ataku naziemnego, strzela z szybkością 3300 pocisków na minutę, a magazynek mieści 220 nabojów. Co wystarcza na zaledwie czterosekundową salwę. W przyszłości samoloty F-35 mają m.in. zastąpić słynne A-10 Thunderbolt II, które stały się synonimem bezpośredniego wsparcia powietrznego.

***Zobacz także***

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: F-35 | F-35C | Mysliwiec F-35 | USMC | USA | Sławek Zagórski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje