F-16 wystrzelił nowy pocisk piątej generacji. Przełomowy test

Media donoszą o osiągniętym kamieniu milowym w amerykańskim lotnictwie wojskowym. Siły USA pomyślnie zakończyły testy pocisku piątej generacji AIM-120D-3. Ma on być na zupełnie innym poziomie niż jego poprzednicy. Co go wyróżnia?

Jak donosi Bulgarianmilitary wystrzelenie pocisku piątej generacji AIM-120D-3 przez amerykański myśliwiec F-16 był "przełomowym osiągnięciem". Portal dodaje, że "jest to najnowszy i najbardziej wyrafinowany wariant słynnego pocisku AMRAAM". 

Rakieta AIM-120D-3 gotowa do wdrożenia

Eksperci zaznaczają, że udane testy są bardzo dużym korkiem w zwiększaniu możliwości zarówno pocisków powietrze-powietrze, jak i samych samolotów bojowych. W ostatnim teście w ramach programu Form, Fit, Function Refresh (F3R), rakieta "udowodniła gotowość do wdrożenia".

Inżynierowie wojskowi działając w F3R pracują nad modernizacją broni "w wielu obszarach". Do tej pory w rakietach zamontowali nowe szybkie procesory, odbiorniki GPS, a także zmodyfikowane systemy nawigacji inercyjnej. Według oficjalnych informacji pocisk ten ma zawiera ulepszone karty obwodów w sekcji naprowadzania.

Reklama

W trakcie manewrów na poligonie Eglin Test and Training Range w USA F-16 miał zaprezentować możliwości programowe i sprzętowe AIM-120D-3. Testy rozwojowe i operacyjne pocisku obejmowały między innymi strzelanie z platform czwartej i piątej generacji USN i USAF. Program w 2022 roku otrzymał dofinansowanie o wartości 972 mln dolarów, a w czerwcu 2023 roku podpisano nowy kontrakt na 1,15 mld dolarów. 

Nowy pocisk wzmocni obronę USA

Jak stwierdził Paul Ferraro, prezes Air Power w Raytheon, pomyślne zakończenie testów pocisku AIM-120D-3 jest znaczącym kamieniem milowym dla projektu AMRAAM. Uznał także, że żołnierze mogą w pełni polegać na nowej rakiecie, dzięki "ulepszonej funkcjonalności, wydajności i produkcyjności".

Dodał: - Zintegrowany na 14 platformach w 42 krajach, AMRAAM jest jedyną polową bronią powietrze-powietrze z możliwością przeciwdziałania zagrożeniom rówieśniczym na zwiększonym zasięgu. AIM-120D-3 przenosi znany i zaufany AMRAAM na wyższy poziom, aby sprostać zmieniającym się potrzebom dowódców walczących i walczących.

Siły powietrzne USA oraz Raytheon twierdzą, że nowy pocisk zdecydowanie wzmocni obronę kraju i jednocześnie będzie wspierać wszelkiego rodzaju misje ochrony nieba i utrzymania dominacji powietrznej. Z kolei Raytheon w swoim komunikacie napisał: "AIM-120D-3 jest na dobrej drodze do wejścia w skład zarówno Sił Powietrznych, jak i Marynarki Wojennej w tym roku".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | USA | rakiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama