Reklama

Colt. Czesi kupią amerykańską legendę

Czesi kupują słynnego amerykańskiego producenta broni /US Army /domena publiczna

Słynna fabryka broni Colta, znana z produkcji legendarnych rewolwerów i karabinków AR-15 oraz M4, trafi w czeskie ręce.

Czeski producent broni, Česká Zbrojovka Group, poinformował o negocjacjach w sprawie zakupu amerykańskiego przedsiębiorstwa  Colt's Holding Company. Osiągnięto ogólne porozumienie w sprawie kluczowych warunków handlowych, a wyłączność na przejęcie 100 procent udziałów przez Czechów.

Reklama

Strony porozumiały się już w sprawie kluczowych założeń handlowych i nadal omawiają parametry techniczne, wymagania przeglądu regulacyjnego i warunki prawne. Szacuje się, że ostateczne wytworzenie dokumentacji niezbędnej do zawarcia transakcji nastąpi do końca stycznia 2021 roku, pod warunkiem zakończenia negocjacji i uzyskania niezbędnych zgód odpowiednich interesariuszy.

Przy założeniu spełnienia tych warunków zakup Colta byłby uzależniony już tylko od zgody federalnych organów regulacyjnych. Co istotne, pomimo  postępu w negocjacjach na razie nie można założyć w 100 procentach, że transakcja zostanie sfinalizowana.

Czeski potentat

Česká zbrojovka Group to jeden z największych europejskich producentów broni strzeleckiej. W skład grupy wchodzą przedsiębiorstwa Česká Zbrojovka o 80-letniej historii, CZ-USA, Brno Rifles, 4M Systems i CZ Export. CZG ma fabryki w Czechach i Stanach Zjednoczonych, w których zatrudnia 1650 pracowników. W 2019 grupa ogłosiła plany budowy nowego zakładu produkcyjnego i dystrybucyjnego w Little Rock w stanie Arkansas.

Colt's Holding Company, początkowo istniała jako Colt’s Manufacturing Company z siedzibą w Hartford w stanie Connecticut od 1836, gdzie została założona przez Samuela Colta. Specjalizowała się w rewolwerach i karabinach rewolwerowych, potem pojawiły się kieszonkowe pistolety, sztucery powtarzalne, napędzane ręcznie kartaczownice oraz pierwszy karabin maszynowy - Colt-Browning Model 1895.

Ogromnym sukcesem okazał się zakup w 1959 od spółki ArmaLite praw do 5,56-mm karabinka AR-15 i 7,62-mm karabinu AR-10. Dzięki temu Colt dostarczył ogromną liczbę karabinków M16 i M16A1/A2/A3/A4 do sił zbrojnych USA i innych państw.

***Zobacz także***

Milmag / Interia.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: colt | Czechy | Sławek Zagórski | Česká Zbrojovka Group | broń

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje