Reklama

Borsuk rozpoczął testy. Jak sprawuje się prototyp?

Borsuk na poligonie w Drawsku Pomorskim /PGZ Huta Stalowa Wola /materiały prasowe

We wrześniu na poligonie w Drawsku Pomorskim pojawił się prototyp Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP) pk. Borsuk. Testy miały sprawdzić dzielność wozu w warunkach terenowych. Właśnie producent poinformował o ich przebiegu.

Badania "Borsuka" miały charakter poznawczy i były pierwszą poligonową weryfikacją przyjętych dla tego systemu założeń techniczno-taktycznych. Wyniki badań nie są jawne. 

Reklama

Wiadomo jedynie, że przeprowadzono próby terenowe i ostre strzelanie z Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego ZSSW-30. Jest to dość interesująca konstrukcja opracowana przez Hutę Stalowa Wola we współpracy z WB Electronics. Jest pierwszą w pełni polską konstrukcją bezzałogowej wieży.

Zintegrowany z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych ZSSW-30 jest tworzony z myślą o wejściu do Sił Zbrojnych jako docelowe uzbrojenie nowych bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, które stanowią podstawowe wyposażenie batalionów zmechanizowanych Wojsk Lądowych.

- Borsuk, a dokładnie rzecz ujmując jego pierwszy prototyp został uzbrojony w ZSSW-30 i wyruszył na polowanie w Drawsku. Nie jesteśmy upoważnieni do informowania na tym etapie o wynikach przeprowadzonych sprawdzeń i testów, jednakże mogę z dumą powiedzieć, że jesteśmy w pełni zadowoleni z pierwszych efektów naszej pracy - powiedział Bartłomiej Zając, prezes zarządu Huty Stalowa Wola S.A.

Zarówno "Borsuk" jak i ZSSW-30 to najlepsze, istniejące przykłady tego, że inwestycje w krajowe kompetencje przynoszą spektakularne efekty - dodał.

Teraz inżynierowie z HSW będą analizowali zebrane dane i przystąpią do wprowadzania ewentualnych zmian i poprawek.

Program Borsuk

Program pod kryptonimem Borsuk ma na celu opracowanie nowego Bojowego Wozu Piechoty, który ma zastąpić leciwe BWP-1. Jest jednym z najbardziej wyczekiwanych przez wojsko pojazdów, ponieważ najmłodsze BWP-1 dobiegają już czterdziestki, a ich potencjał modernizacyjny w zasadzie już się wyczerpał. Sam program ciągnie się już od lat.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje