Reklama

Bojowe roje. Amerykanie testują nową broń

Amerykanie testują nowe uzbrojenie na samolotach F-16 i F-35 /East News

Płk Garry Haase, dyrektor AFRL ds. amunicji dodał, że dzięki dobrym wynikom pierwszego lotu próbnego, pomimo błędu oprogramowania, na początek 2021 roku zaplanowana została kolejna próba, a w dalszej kolejności jeszcze dwa testy, ale z udziałem czterech bomb CSDB w każdym z nich.

Złota Orda

Reklama

O rozpoczęciu programu Golden Horde (pol. Złota Orda) poinformował 20 czerwca 2019 roku gen. bryg. Anthony Genatempo, który jest odpowiedzialny w wojskach lotniczych za rozwój uzbrojenia powietrznego.

Informowano wówczas, że program ma na celu wykorzystanie do nowych zadań bomb szybujących GBU-53/B StormBreaker, pocisków manewrujących AGM-158 JASSM, a także imitatorów radioelektronicznych ADM-160 MALD.

Jednocześnie jest kontynuowany program niskokosztowego pocisku manewrującego Gray Wolf, który miałby działać w roju w środowisku sieciocentrycznym i jest częścią inicjatywy Golden Horde.

Pierwszy prototyp przeszedł próby aerodynamiczne i testy zgodności elektromagnetycznej z samolotem F-16 podczas lotu na uwięzi z 14 lipca 2020 roku. Pierwszy swobodny lot pocisku zaplanowano na 2020 roku, ale dotąd nie poinformowano o tym wydarzeniu.

Rafał Muczyński

MilMag

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje