Bojowe roje. Amerykanie testują nową broń

Amerykanie testują nowe uzbrojenie na samolotach F-16 i F-35 /East News
Reklama

Amerykańskie Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych poinformowało o rozpoczęciu prób w locie z demonstratorami uzbrojonych rojów bomb kierowanych. Uzbrojone roje będą mogły samodzielne wybierać cel, który według ich oceny, stanowi największe zagrożenie.

Pierwszy lot samolotu testowego F-16 z centrum doświadczalnego AFTC z dwoma pociskami CSDB miał miejsce 15 grudnia 2020 roku. Próby były realizowane we współpracy ze spółką SARA  z Cypress w Kalifornii, specjalizującej się w technologiach i testach związanych z energią skierowaną, radiolokatorami i impulsami elektromagnetycznymi.

CSDB powstały w oparciu o kadłub kierowanych satelitarnie szybujących bomb lotniczych GBU-39/B SDB I, w które zostały zabudowane zestawy do autonomicznej współpracy. Po uwolnieniu z czterozamkowej belki uzbrojenia Cobham BRU-61/A, oba demonstratory szybko nawiązały ze sobą łączność.

Następnie ich głowice poszukiwawcze wykryły zakłócacz sygnału GPS. Wykorzystując wgrany wcześniej do pamięci zestaw predefiniowanych reguł przeprowadzania ataku, uznały, iż wykryte urządzenie nie jest celem o najwyższym priorytecie. Następnie, oba CSDB współpracowały, aby zidentyfikować dwa kolejne cele o najwyższym priorytecie.

Reklama

Jednak z powodu błędu oprogramowania, polecenia dotyczące współpracy nie zostały wysłane do systemu nawigacji. Bez zaktualizowanych lokalizacji docelowych bomby raziły wcześniej ustalony cel zapasowy.

Chris Ristich, dyrektor biura ds. transformacji w Laboratorium Badawczym SP powiedział, że demonstracja w locie w ramach programu Golden Horde ze zmodyfikowanymi bombami SDB to ważny krok na drodze do sieciocentrycznych systemów broni współpracującej w roju. Dodał, że ukończenie pierwszego lotu przygotowuje grunt pod dalszy rozwój i przejście do prób operacyjnych.

Pierwszy krok

Testy to pierwszy krok w inicjatywie mającej na celu opracowanie uzbrojenia siecicentrycznego, współpracującego i autonomicznego (NCA, Networked, Collaborative and Autonomous), która będzie aktywnie reagować w czasie rzeczywistym na zmiany na polu walki, poprzez dzielenie się informacjami i współdziałanie w grupach.

W tym celu testowano nowe technologie naprowadzania na zakłócacze satelitarne, radiostacje radiostacje definiowane programowo SDR czy nowy procesor wykorzystujący algorytmy predefiniowanych reguł przeprowadzania ataku. Warto podkreślić, że testowane demonstratory technologii CSDB to systemu półautonomiczne i wykonywanie uderzeń na cele nie odbywa się bez wcześniej zatwierdzonych wytycznych.

Płk Garry Haase, dyrektor AFRL ds. amunicji dodał, że dzięki dobrym wynikom pierwszego lotu próbnego, pomimo błędu oprogramowania, na początek 2021 roku zaplanowana została kolejna próba, a w dalszej kolejności jeszcze dwa testy, ale z udziałem czterech bomb CSDB w każdym z nich.

Złota Orda

O rozpoczęciu programu Golden Horde (pol. Złota Orda) poinformował 20 czerwca 2019 roku gen. bryg. Anthony Genatempo, który jest odpowiedzialny w wojskach lotniczych za rozwój uzbrojenia powietrznego.

Informowano wówczas, że program ma na celu wykorzystanie do nowych zadań bomb szybujących GBU-53/B StormBreaker, pocisków manewrujących AGM-158 JASSM, a także imitatorów radioelektronicznych ADM-160 MALD.

Jednocześnie jest kontynuowany program niskokosztowego pocisku manewrującego Gray Wolf, który miałby działać w roju w środowisku sieciocentrycznym i jest częścią inicjatywy Golden Horde.

Pierwszy prototyp przeszedł próby aerodynamiczne i testy zgodności elektromagnetycznej z samolotem F-16 podczas lotu na uwięzi z 14 lipca 2020 roku. Pierwszy swobodny lot pocisku zaplanowano na 2020 roku, ale dotąd nie poinformowano o tym wydarzeniu.

Rafał Muczyński

MilMag
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama