Reklama

Bojowe roje. Amerykanie testują nową broń

Amerykanie testują nowe uzbrojenie na samolotach F-16 i F-35 /East News

Amerykańskie Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych poinformowało o rozpoczęciu prób w locie z demonstratorami uzbrojonych rojów bomb kierowanych. Uzbrojone roje będą mogły samodzielne wybierać cel, który według ich oceny, stanowi największe zagrożenie.

Pierwszy lot samolotu testowego F-16 z centrum doświadczalnego AFTC z dwoma pociskami CSDB miał miejsce 15 grudnia 2020 roku. Próby były realizowane we współpracy ze spółką SARA  z Cypress w Kalifornii, specjalizującej się w technologiach i testach związanych z energią skierowaną, radiolokatorami i impulsami elektromagnetycznymi.

CSDB powstały w oparciu o kadłub kierowanych satelitarnie szybujących bomb lotniczych GBU-39/B SDB I, w które zostały zabudowane zestawy do autonomicznej współpracy. Po uwolnieniu z czterozamkowej belki uzbrojenia Cobham BRU-61/A, oba demonstratory szybko nawiązały ze sobą łączność.

Następnie ich głowice poszukiwawcze wykryły zakłócacz sygnału GPS. Wykorzystując wgrany wcześniej do pamięci zestaw predefiniowanych reguł przeprowadzania ataku, uznały, iż wykryte urządzenie nie jest celem o najwyższym priorytecie. Następnie, oba CSDB współpracowały, aby zidentyfikować dwa kolejne cele o najwyższym priorytecie.

Reklama

Jednak z powodu błędu oprogramowania, polecenia dotyczące współpracy nie zostały wysłane do systemu nawigacji. Bez zaktualizowanych lokalizacji docelowych bomby raziły wcześniej ustalony cel zapasowy.

Chris Ristich, dyrektor biura ds. transformacji w Laboratorium Badawczym SP powiedział, że demonstracja w locie w ramach programu Golden Horde ze zmodyfikowanymi bombami SDB to ważny krok na drodze do sieciocentrycznych systemów broni współpracującej w roju. Dodał, że ukończenie pierwszego lotu przygotowuje grunt pod dalszy rozwój i przejście do prób operacyjnych.

Pierwszy krok

Testy to pierwszy krok w inicjatywie mającej na celu opracowanie uzbrojenia siecicentrycznego, współpracującego i autonomicznego (NCA, Networked, Collaborative and Autonomous), która będzie aktywnie reagować w czasie rzeczywistym na zmiany na polu walki, poprzez dzielenie się informacjami i współdziałanie w grupach.

W tym celu testowano nowe technologie naprowadzania na zakłócacze satelitarne, radiostacje radiostacje definiowane programowo SDR czy nowy procesor wykorzystujący algorytmy predefiniowanych reguł przeprowadzania ataku. Warto podkreślić, że testowane demonstratory technologii CSDB to systemu półautonomiczne i wykonywanie uderzeń na cele nie odbywa się bez wcześniej zatwierdzonych wytycznych.

MilMag

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje