Beryl hitem w USA. Sprzedał się w kilka minut

Największym użytkownikiem beryli są SZ RP. Cywilne wersje obecnie trafiają na najbardziej wymagający rynek /Filip Cwik/Newsweek Polska/REPORTER /East News
Reklama

Polski karabinek beryl rozszedł się jak świeże bułeczki. W kilka minut Amerykanie wykupili całą partię beryli z Radomia.

W lutym 2021 roku Arms of America oraz Atlantic Firearms - amerykańscy partnerzy radomskiej fabryki, wprowadzili do swojej oferty Mini Beryl Pistol w kal. 223 Rem, którego pierwsza dostarczana do Stanów Zjednoczonych partia rozeszła się w mgnieniu oka.

- Polskie konstrukcje budzą bardzo duże zainteresowanie wśród amerykańskich kolekcjonerów i miłośników broni palnej. Popyt na Mini Beryl Pistol przerósł nasze oczekiwania i taka sama sytuacja miała miejsce z wersją w kalibrze 7.62x39 mm, która rozeszła się w ciągu kilku minut od premiery - mówi Cory Fleck, przedstawiciel Arms of America, dystrybutor polskiej broni w USA.

Reklama

Dotychczas współpraca z amerykańskim partnerem obejmowała jedynie dystrybucję części broni i akcesoriów. Po zakończonym pozytywnie, trwającym cztery lata, procesie certyfikacji przez Biuro do spraw Alkoholu, Tytoniu, Broni i Materiałów wybuchowych ATF, współpraca z dystrybutorami została poszerzona o sprzedaż kompletnych zestawów w Stanach Zjednoczonych.

Wersja sportowa

Sprzedawany w USA model to samopowtarzalny karabinek sportowy umożliwiający prowadzenie wyłącznie ognia pojedynczego. Model wyposażony jest w lufę odkuwaną na zimno, w której przewód jest pokryty chromem. Technologia ta pozwala uzyskać bardzo wysoką trwałość tego elementu.

Jak podkreśla producent, model, oparty jest na doskonalonej od wielu lat konstrukcji i jest produkowany z zachowaniem tych samych standardów co modele produkowane dla wojska, zapewniając w ten sposób wszystkim odbiorcom produkt najwyższej jakości.

- Sportowa seria beryla to 25 lat zbierania wspólnie z Wojskiem Polskim doświadczeń, które zostały uwzględnione w karabinkach przeznaczonych na rynek cywilny. Ta seria pokazuje jak korzystne jest rozwijanie konstrukcji, która dzięki uwagom użytkownika staje się jeszcze lepsza dla niego samego - podkreśla Seweryn Figurski, dyrektor handlowy Fabryki Broni "Łucznik" w Radomiu.

Wkrótce do USA trafią kolejne partie polskiej broni.

Wojskowy eksport

Największym użytkownikiem beryli są Siły Zbrojne RP. W sumie dostarczono ponad 86 tys. sztuk tej broni. Drugim największym użytkownikiem jest Nigeria, która używa 3200 sztuk beryli w różnych wersjach, w tym 500 pneumatycznych, używanych do szkolenia.

Ostatnim użytkownikiem beryli była Litwa, która w 2000 roku otrzymała w darze 90 sztuk dwóch wersji - 80 wz. 96 "Beryl" i 10 przedprodukcyjnych "Mini-Beryli". Do 2003 roku wykorzystywali je żołnierze jednostki specjalnej SOJ Aitvaras, operujący w Afganistanie.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy