Baza w Redzikowie. Pierwsza część już gotowa

Sercem instalacji przeciwrakietowej w Redzikowie będzie stacja radiolokacyjna AN/SPY-1D, wykorzystywana także na amerykańskich niszczycielach rakietowych typu Arleigh Burke, japońskich typu Kongō i hiszpańskich typu Álvaro de Bazán (F-105). /US NAVY /domena publiczna
Reklama

Zgodnie z informacją amerykańskiej marynarki wojennej, 3 września br. została oddana do użytku baza wsparcia US Navy w Redzikowie k. Słupska. Na razie gotowe są budynki administracyjne i koszarowe. Uzbrojenie pojawi się dopiero za dwa lata. Inwestycja jest jedną z bardziej strzeżonych tajemnic wojskowych w Polsce.

Uroczystość oddania do użytku pierwszej bazy wojskowej amerykańskich sił zbrojnych na terytorium Polski może odbyć się po zakończeniu w ostatnim czasie prac budowlanych związanych z infrastrukturą wsparcia. Prace były realizowane przez Korpus Inżynieryjny Wojsk Lądowych we współpracy z US Navy i Agencją Obrony Przeciwrakietowej MDA począwszy od listopada 2016 roku - symboliczne rozpoczęcie prac miało miejsce faktycznie 13 maja 2016 roku. 

Podwykonawcą prac były szkocka spółka John Wood, która co istotne była odpowiedzialna za część opóźnień, gdyż pierwotnie baza miała być gotowa w 2018 roku, a w 2019 roku, z powodu opóźnień, rozważano zerwanie umowy.

Reklama

Oddana infrastruktura obejmuje biura administracyjne bazy, budynek wielofunkcyjny z pomieszczeniami mieszkalno-gastronomicznymi, budynki ochrony i robót publicznych, magazyn ogólnego przeznaczenia, remizę i obiekty sportowe. Zapewnią niezbędne wsparcie dla ponad 200 amerykańskich żołnierzy, pracowników cywilnych Departamentu Obrony USA i wykonawców, którzy będą pracować przy instalacji.

Zgodnie z raportem amerykańskiego Biura Rozliczeń Rządu z 12 lutego br., oddanie do użytku najważniejszego elementu Bazy Wsparcia US Navy w Redzikowie, czyli instalacji przeciwrakietowej AAMDS, będzie możliwe najwcześniej w roku fiskalnym 2022. Pierwotny, całościowy koszt budowy miał wynieść 748 mln USD (2,78 mld zł), ale ten wzrósł o 13 procent, czyli o 96 mln USD (357 mln zł), przez co wyniesie 844 mln USD (3,14 mld zł). 

Na terenie bazy wybudowano budynek stacji radiolokacyjnej AN/SPY-1D, stanowiska dowodzenia i kontroli, systemów łączności (elementy systemu wykrywania, naprowadzania i kierowania ogniem) oraz uniwersalnych kontenerowych wyrzutni pocisków przechwytujących Mark 41 Vertical Launching System (Mk 41 VLS) dla dwudziestu czterech rakietowych pocisków przechwytujących RIM-161 Standard Missile 3 Block IIA (SM-3 Block IIA odpalony z lądu, 2018-12-12).

AAMDS w Redzikowie będzie drugą taką instalacją w Europie. 18 grudnia 2015 podobna została uruchomiona w NSF Deveselu w Rumunii, a w lipcu 2016 ogłoszono wstępną gotowość operacyjną. Instalację wyposażono m.in. w radar AN/SPY-1D i kontenerowe wyrzutnie dla 24 pocisków przechwytujących SM-3 Block IB w wersji Threat Upgrade.

Druga w Europie

Kontrakt na pierwszą partię amerykańsko-japońskich przeciwrakietowych pocisków przechwytujących RIM-161 Standard Missile 3 Block IIA (SM-3 Block IIA) do bazy w Redzikowie, Raytheon otrzymał w połowie września 2015. Umowa na 17 pocisków miała wartość 87 mln USD (336,8 mln zł). W AAMDS w NSF Redzikowo znajdą się łącznie 24 takie pociski. Jednak po dwóch nieudanych próbach pocisków w latach 2017 i 2018, harmonogram produkcji seryjnej został wstrzymany, co także było jedną z przyczyn opóźnień prac w Redzikowie.

W końcu gdy Departament Obrony aneksował umowę, montaż pocisków rozpoczęto (zamówienie na kolejne SM-3 , 2018-05-03). 11 grudnia 2018 Raytheon wraz z Agencją Obrony Przeciwrakietowej (MDA) przeprowadziły pierwsze w historii wystrzelenie SM-3 Block IIA z kontenerowych wyrzutni lądowych, które znajdą się m.in. w Redzikowie.

AAMDS w Redzikowie będzie drugą taką instalacją w Europie. 18 grudnia 2015 podobna została uruchomiona w NSF Deveselu w Rumunii, a w lipcu 2016 ogłoszono wstępną gotowość operacyjną. Instalację wyposażono w radar AN/SPY-1D i kontenerowe wyrzutnie dla 24 pocisków przechwytujących SM-3 Block IB w wersji Threat Upgrade. 11 kwietnia 2019 NATO potwierdziło plany USA tymczasowego rozmieszczenia tam baterii zaawansowanego systemu przeciwrakietowego THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) na czas aktualizacji systemów instalacji AAMDS. 9 sierpnia poinformowano o zakończeniu prac.

Rafał Muczyński

MilMag
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy