Armia-2021: Stępki pod budowę sześciu okrętów

"Jurij Dołgorukij" pierwszy okręt typu Boriej /Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej /domena publiczna
Reklama

Podczas 7. Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia-2021 w Kubince, prezydent Władimir Putin wirtualnie uczestniczył w uroczystościach położenia stępek pod budowę czterech okrętów podwodnych i dwóch nawodnych.

W centrum kongresowym Patriot w Kubince pod Moskwą, prezydent Władimir Putin wirtualnie, dzięki przekazowi wideo, uczestniczył w uroczystościach położenia stępek pod budowę czterech okrętów podwodnych i dwóch nawodnych, przeznaczonych dla rosyjskiej marynarki wojennej (WMF). Towarzyszyli mu minister obrony Siergiej Szojgu i wiceminister Aleksiej Kriworuczko.

Projekt 955A Boriej-A

Wszystkie uroczystości odbyły się w zakładach stoczniowych w różnych częściach kraju, wchodzących w skład Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej OSK. Najciekawsze wydarzenie miało miejsce w stoczni OAO PO Siewmasz (Zjednoczenie Produkcyjne Północne Zakłady Budowy Maszyn) w Siewierodwinsku, na dalekiej północy. 

Reklama

Tam położono stępki pod dwa kolejne, zmodyfikowane strategiczne okręty podwodne projektu 955A Boriej-A o napędzie jądrowym. Będzie to szósty i siódmy okręt, Dymitr Doński i Kniaź Potiomkin, które mają zostać zwodowane, odpowiednio, w 2026 i 2027. Nie wiadomo jeszcze, do której trafią floty.

Co ciekawe, pierwotnie miały one nazywać się Marszałek Żukow i Marszałek Rokossowski, a stępki miały zostać położone 9 maja 2020. Zostały one zamówione podczas forum Armia-2019 i planowane jest zamówienie czterech następnych. Dołączą one do będących w zaawansowanych stadiach budowy bliźniaczych jednostek Boriej-A: przyszłych Generalissimus Suworow, Imperator Aleksander III oraz Kniaź Pożarski, które zamówiono 28 maja 2012.

Obecnie, w służbie WMF znajduje się trzy prototypowe jednostki projektu 955 Boriej: K-535 Jurij Dołgoruki (od 2013), K-550 Aleksander Newski (2013), K-551 Władimir Monomach (2014), a także zmodernizowany K-549 Kniaź Władimir (2020). Z kolei próby morskie rozpoczął K-552 Kniaź Oleg, który ma zostać przekazany WMF w październiku 2021 roku.

Okręty Boriej-A, w stosunku do prototypowych Boriej, są wyposażane w zmodernizowane systemy łączności i charakteryzują się niższą sygnaturą akustyczną (dzięki ulepszonym śrubom i modyfikacjom strukturalnym kadłubów, w tym nowym ruchomym sterom). Łącznie zaplanowano, że w służbie znajdzie się 11 jednostek proj. 955A Boriej-A i 3 proj. 955 Boriej.

Projekt 20380 i 20385

Z kolei w Stoczni Amurskiej w Bolszoj Kamieni w Kraju Nadmorskim na dalekim wschodzie położono stępki pod przyszłe korwety rakietowe: zmodernizowaną projektu 20385 Griemiaszczij o nazwie własnej Bujnyj i projektu 20380 Stierieguszczij o nazwie Groznyj. Pierwsza dołączy do już wprowadzonego do służby prototypowego RFS Griemiaszczij (337) i planowanego do wdrożenia w przyszłym roku Prowornyj. Zamówione są jeszcze trzy korwety, których dostawy zakończą się w 2028. Wszystkie trafią do Floty Oceanu Spokojnego.

Okręty projektu 20385, to w istocie zmodernizowane korwety wspomnianego projektu 20380 (9 okrętów w służbie, jeden wykańczany, pod wspomniany Groznyj położono stępkę i 7 kolejnych zamówionych). Projekt powstał w Centralnym Morskim Biurze Konstrukcyjnym (CMKB) Ałmaz. 

Zamiast ośmiu pocisków przeciwokrętowych Ch-35U Uran jednostki Griemiaszczij otrzymały uniwersalny system pionowego startu 3S14 z 8-komorową wyrzutnią pocisków 3M14/3M54 Kalibr-NK do atakowania celów naziemnych. Deklarowane jest również w przyszłości wprowadzenie na uzbrojenie przeciwokrętowych pocisków hipersonicznych 3M22 Cirkon.

Projekt 636.3 Warszawianka

Stępkę pod ostatnią parę okrętów dla WMF położono w Stoczni Admiralicji w Sankt Petersburgu. Będą to konwencjonalne okręty podwodne projektu 636.3 Warszawianka, które otrzymają nazwy Możajsk i Jakuck. Obie trafią do Floty Oceanu Spokojnego. Rosyjska WMF dysponuje łącznie ośmioma takimi jednostkami, które są zmodernizowanym i udoskonalonym wariantem projektu 877 Pałtus. 

Próby na Morzu Bałtyckim przechodzi obecnie przyszły B-602 Magadan, a w petersburskiej stoczni dobiega końca budowa B-588 Ufa, który ma zostać zwodowany jesienią br. Ponadto w 2020 zamówiono okręt, który otrzyma nazwę własną Petrozawodzk. Jego projekt ulegnie modyfikacji, a jednostka trafi do Floty Bałtyckiej.

Rafał Muczyński

MilMag
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | marynarka wojenna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy