Wybór ekogroszku: objaśniamy podstawowe parametry

Mimo trendu na odnawialne źródła energii, Polacy nie tracą zainteresowania ekogroszkiem – materiałem opałowym produkowanym z węgla. Zanim zaopatrzymy się na zimę, warto wiedzieć, który wybrać produkt, by był opłacalny, kaloryczny i nie spowodował korozji pieca.

Ekogroszek - materiał opałowy w polskich domach

Polacy wciąż chętnie kupują ekogroszek, a nawet rośnie zainteresowanie tym materiałem. Według danych sklepu internetowego PGG w pierwszej połowie tego roku sprzedaż wzrosła aż o 50 proc. Popularność zyskuje przede wszystkim ze względu na  atrakcyjną cenę i wygodę. Można nim palić w dowolnym kotle przeznaczonym do spalania paliw stałych. Z uwagi na wysoką wygodę użytkowania i łatwość obsługi warto zdecydować się na kocioł z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym (retortowym).

Ekogroszek jest produkowany z pokruszonego i przesianego węgla, który następnie jest płukany. Dzięki takiemu zabiegowi z węgla usuwany jest miał, a także niepalne frakcje i substancje szkodliwe, emitowane do atmosfery podczas palenia. Zaleca się dobór paliw zgodnie z instrukcją producenta dołączoną do kotła. Ten będzie działał płynnie, gdy zaopatrzymy się w produkty wysokiej jakości o powtarzalnych parametrach. Często mamy trudności z ich rozszyfrowaniem warto więc wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Reklama

Parametry - na co zwrócić uwagę?

Dobrej jakości ekogroszek powinien mieć niską zawartość siarki - mniej niż 0,6-1 proc. Wyższa wartość może przyczynić się nie tylko do szybszej erozji kotła, ale także do większej emisji dwutlenku siarki podczas spalania. Wyższe stężenie tego pierwiastka to  szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i środowisko. Z kolei zawartość popiołu nie powinna przekraczać 10 proc. Dzięki temu przy spalaniu nie wytwarza się duża ilości popiołu, co oznacza rzadsze czyszczenie pieca.

Kluczowym parametrem jest także wilgotność. Ta nie powinna przekraczać 10-12 proc. Woda obniża kaloryczność ekogroszku - w trakcie spalania część energii jest tracona na jej odparowanie. W dodatku im wyższa wilgotność, tym słabiej się pali. W następstwie trzeba zużyć go więcej, by ogrzać pomieszczenie. Wilgoć może powodować korozję kotła i bardziej przyczynia się do zanieczyszczenie atmosfery niż suchy opał. Granulacja dobrej jakości ekogroszku powinna wynosić pomiędzy 5 a 25 mm. Taka wielkość produktu jest odpowiednia do pieców z podajnikiem.

Spiekalność i wartość opałowa

Jedną z istotnych cech ekogroszku jest też współczynnik RI, czyli spiekalność - skłonność do powstawania spieków określana w skali Rogi. Jeśli jest ona zbyt wysoka, ekogroszek pali się dużo wolniej, powodując straty energii. W dodatku nie spala się w całości, co może spowodować uszkodzenie pieca. Ekogroszek z wyższym współczynnikiem spiekalności pozostawia również dużo popiołu, który trzeba usuwać. Ekogroszek powinien charakteryzować się niską spiekalnością RI = od 0 do 20.

I Istotna jest także wartość opałowa, czyli ilość ciepła (energii), którą uzyskamy ze spalania paliwa. W dobrej jakości produkcie wynosi ona nie mniej niż 20-30 MJ/kg. Nie warto kupować taniego ekogroszku z niską wartością opałową - by uzyskać ten sam komfort termiczny w mieszkaniu, musimy zużyć go znacznie więcej, więc koniec końców finansowo wyjdziemy tak samo, a nawet gorzej. Dostępne w internetowym sklepie PGG produkty marek Karlik, Pieklorz, Retopal,  spełniają normy wyszczególnione w Rozporządzeniu Ministra Energii z dn. 27.09.2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.

W workach czy luzem?

Przed  dylematem czy lepiej kupić ekogroszek sprzedawany luzem, czy w workach staje wiele osób. Od miejsca, czasu, budżetu jakim dysponujemy zależy jakiego dokonamy wyboru. Warto przy tym pamiętać, że wpłynie on  nie tylko na  wygodę, ale i na jakość ogrzewania. Nie da się ukryć, że ekogroszek kupiony luzem wymaga sporej ilości miejsca oraz brudzi. Rozwiązaniem tych problemów może być produkt pakowany w worki foliowe. Ułożone jeden na drugim będą optymalnie wykorzystywały powierzchnię pomieszczenia, a opakowanie ograniczy bałagan do minimum. Dostarczany na paletach, skróci też czas przeładunku. W tej formie można go też bezpiecznie przechowywać na zewnątrz.

Prezentacja partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy