Reklama

​Pakt z diabłem: Muzycy i moce ciemności

Muzyka od zawsze była postrzegana jako coś mistycznego. Są tacy, którzy do dzisiaj wierzą, że niektórzy muzycy naprawdę zawarli układ z nieczystymi siłami. /Wikimedia Commons /domena publiczna

Każdy z nich spotkał ponoć wysłannika piekieł. To od niego mieli otrzymać swój geniusz i inspiracje. Z mieszaniny ludzkiej zawiści wobec cudzego talentu, irracjonalnego strachu i sprytnej autopromocji powstały historie o konszachtach muzyków z diabłem.

Powiązania muzyki ze wszystkim co mistyczne, mroczne i dla prostego człowieka niezbyt zrozumiałe istniały od zawsze. Nie zniknęły nawet pomimo rozwoju cywilizacji.

Reklama

Przykładem mogą być muzycy metalowi łączeni konsekwentnie z czymś, co niezbyt zorientowani w temacie nazywają "satanizmem". Zapewne kilka postaci nawet z rodzimego podwórka przychodzi wam teraz do głowy. Sami artyści też podkręcają nierzadko atmosferę i bawią się tą otoczką. Często to nic innego jak zagrywka marketingowa - bez względu na to, jak bardzo sililiby się na autentyczność.

Są jednak tacy, których naprawdę podejrzewa się o pakt z diabłem. Zaprzedali ponoć swoją duszę piekłu niczym legendarny Faust albo wpadli w sidła czarnej magii.

1. Giuseppe Tartini

Włoski kompozytor epoki baroku zapisał się na kartach historii jako jeden z ojców klasycyzmu, wybitny skrzypek i nauczyciel muzyki. Największą sławę zyskał jednak dzięki upiornej historii, którą wzbogacił jeden ze swoich utworów.

Tartini utrzymywał, iż pewnej nocy podczas snu odwiedził go sam diabeł. Miał to być bardzo wyraźny sen, w którym demon usiadł na jego łóżku i grał na skrzypcach. Kompozytor stwierdził, że były to najpiękniejsze dźwięki, jakie kiedykolwiek usłyszał, a wirtuozeria mrocznego gościa przerastała wszystko, co dotąd zostało skomponowane.

Po przebudzeniu Tartini od razu spisał melodię. Tak powstała "Sonata z Diabelskim Trylem". Włoch przyznał później, że jego wersja była jedynie mizernym cieniem muzyki ze snu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje