OTT, IPTV, CatchUP: wygodne technologie dostępu i funkcje telewizji XXI wieku

Ciągły postęp technologiczny spowodował także rozwój tak lubianej w Polsce telewizji. Technologie, funkcje i usługi, które weszły niedawno do powszechnego użytku – takie jak np. IPTV czy OTT – dowodzą, że telewizja się zmienia i dostosowuje do potrzeb swoich widzów i użytkowników.

Telewizja w ramach usługi OTT

Telewizja satelitarna, kablowa i naziemna - określenia te zna chyba każdy widz w naszym kraju. Do tego słowniczka weszło jakiś czas temu całkiem nowe pojęcie - tzw. OTT (od ang. Over-The-Top), odnoszące się do usług świadczonych "ponad siecią" i bez potrzeby bezpośredniego angażowania dostawcy usługi internetowej. Brzmi to wszystko dość tajemniczo, ale założenia przyświecające wspomnianej usłudze są wręcz dziecinnie proste. Sygnał telewizyjny dostarczany w ramach usługi OTT dociera do naszego domu za pośrednictwem dowolnego internetu od dowolnego operatora. Nie trzeba więc podpisywać nowych umów czy zmieniać dostawcy internetowego. Także na samą telewizję internetową OTT nie trzeba podpisywać umowy, choć z takiej możliwości też możemy skorzystać, jeśli preferujemy klasyczne rozwiązania znane nam ze współpracy z dotychczasowymi dostawcami telewizji.

Reklama

Aby odbierać telewizję internetową OTT, wystarczy specjalny dekoder (w Cyfrowym Polsacie będzie to dekoder EVOBOX STREAM - można go kupić lub wydzierżawić), który podłączymy najpierw do domowej sieci internetowej, a następnie do telewizora. Gdy tylko to uczynimy, będziemy mogli rozpocząć oglądanie ulubionych programów telewizyjnych. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy z internetem łączymy się przewodowo (np. w ramach sieci światłowodowej), czy bezprzewodowo (np. za pośrednictwem sieci LTE lub 5G). Nieistotne jest też, jaki operator zapewnia nam dostęp do internetu.

Ważne jest za to, aby prędkość transmisji danych utrzymywała się na stabilnym poziomie. W przypadku usług OTT świadczonych przez Cyfrowy Polsat musi ona nominalnie wynosić co najmniej 8 Mb/s. Dodajmy, że klienci usługi OTT świadczonej przez tego operatora uzyskać mogą obecnie dostęp do ponad 100 kanałów telewizyjnych, platformy HBO GO (w jej zasobach znajduje się w tej chwili ponad 800 filmów i 200 seriali) oraz serwisu Cyfrowy Polsat GO. Z pełnej oferty korzystają bez opłat nawet przez pierwsze trzy miesiące. Mają także wspomnianą powyżej możliwość wyboru pomiędzy ofertą ze stałym zobowiązaniem na pakiet TV lub taką, gdzie wybrane przez siebie pakiety mogą włączać sami wtedy, gdy mają na to ochotę.

Telewizja internetowa z dekoderem w Cyfrowym Polsacie. Sprawdź szczegóły

IPTV, czyli daleki krewniak OTT

Telewizja kablowa IPTV (ang. Internet Protocol Television) w swoich założeniach zbliżona jest do telewizji OTT, co oznacza, że również można ją określać mianem telewizji internetowej. O ile w przypadku telewizji OTT możemy korzystać z dowolnego sposobu dostarczania internetu - ważna jest jedynie jego prędkość - o tyle telewizję IPTV możemy odbierać wyłącznie za pomocą internetu stacjonarnego od konkretnych dostawców. W ten sposób telewizja IPTV jest poniekąd zbliżona do klasycznej kablówki, z tą różnicą, że cyfrowy sygnał telewizyjny dostarczany jest do naszego domu przez internet. IPTV ma jednak zalety, których próżno szukać w tradycyjnej kablówce.

Abonenci usługi IPTV mogą korzystać ze wszystkich charakterystycznych dla niej udogodnień, takich jak np. zatrzymywanie i cofanie programów telewizyjnych lub możliwość oglądania wybranych audycji nawet do siedmiu dni wstecz. IPTV to znakomita propozycja dla osób, które nie chcą lub nie mogą zamontować anteny satelitarnej, ale wciąż chciałyby odbierać ulubione programy telewizyjne. Takie rozwiązanie ma w swojej ofercie Cyfrowy Polsat; jest ono realizowane za pośrednictwem szerokopasmowej sieci Plusa, Netii oraz Orange.

Telewizja kablowa IPTV w Cyfrowym Polsacie. Sprawdź szczegóły

TimeShift, CatchUP, reSTART - z czym to się je?

Osoby, które interesowały się telewizją OTT oraz IPTV, spotkały się zapewne z kilkoma enigmatycznie brzmiącymi sformułowaniami, takimi jak: TimeShift, CatchUP oraz reSTART. Jak należy je rozumieć? Wyjaśnijmy!

TimeShift to funkcja pozwalająca na swobodne zatrzymywanie lub cofanie danej audycji telewizyjnej. Przydaje się na przykład wtedy, gdy siedząc przed telewizorem musimy odebrać (lub wykonać) pilny telefon, a nie chcemy, aby ominęło nas coś ważnego. W takiej sytuacji możemy po prostu zatrzymać program, który akurat oglądamy, a następnie wrócić do niego w dogodnym dla nas momencie.

Usługa CatchUP pozwala tymczasem - zgodnie ze swoją nazwą - "nadgodnić" rozmaite telewizyjne zaległości poprzez możliwość powrócenia do programów, które nadawane były nawet do siedmiu dni wstecz. Dzięki niej możemy zawsze - i niezależnie od okoliczności - trzymać rękę na pulsie.

Spóźnialscy docenią tymczasem funkcję ReStart, dzięki której wybrany program telewizyjny, którego emisja już się rozpoczęła, można obejrzeć od samego początku. Możemy z niej skorzystać np. wtedy, gdy nie zdążyliśmy usiąść przed telewizorem punktualnie, a zależy nam na tym, by interesującą nas audycję obejrzeć w całości, tak jakby jej nadawanie dopiero się zaczęło.

Z wymienionych funkcji skorzystać mogą nie tylko osoby, które sygnał telewizyjny zdecydują się odbierać za pomocą usług OTT oraz IPTV świadczonych przez Cyfrowy Polsat, ale także abonenci telewizji satelitarnej.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy