NASA wybrała samochody do misji Artemis. W nich astronauci rozpoczną podróż na Księżyc

NASA wybrało samochody do przewożenia astronautów misji Artemis. Tymi autami astronauci dojadą do rakiety na stanowisko startowe i rozpoczną podróż na Księżyc. Producentem futurystycznych pojazdów jest mało znana firma Canoo z Kalifornii.

Jest praktycznie pewne, że po ogłoszeniu decyzji przez NASA te samochody staną się kultowe i zapiszą się w historii lotów kosmicznych. Trzy elektryczne auta marki Canoo (kolejne pojazdy dla NASA są przygotowywane) już zostały dostarczone do kosmodromu amerykańskiej agencji kosmicznej, który jest położony na przylądku Canaveral w stanie Floryda. Samochody zostały oznaczone skrótem CTV (Crew Transportation Vehicles - w tłum. pojazdy do transportu załogi). To właśnie tymi samochodami astronauci zostaną podwiezieni do rakiety, która potem zabierze ich na Księżyc w ramach misji Artemis 2

Reklama

Wszystkie auta są w pełni elektryczne. Firma Canoo zapewnia, że zostały przystosowane do przewożenia astronautów i sprzętu, który załoga musi zabrać ze sobą na pokład statku kosmicznego. O zasięg nie trzeba się martwić - na terenie Centrum Kosmicznego Kennedy'ego na Florydzie każdy z samochodów będzie miał do przejechania trasę do stanowiska startowego o długości ok. 12 kilometrów.

Elektryk wybrany przez NASA to model "LifeStyle" produkowany od końca 2022 roku przez firmę Canoo. Przy w pełni naładowanych akumulatorach samochody "Lifestyle" są w stanie przejechać nawet 400 kilometrów. Prędkość 100 km/h osiągają w 6,3 sekundy. W Stanach Zjednoczonych za ten model samochodu trzeba zapłacić prawie 35 tysięcy dolarów. Producent samochodów po decyzji NASA z radości zaciera ręce i liczy, że od teraz popularność tego modelu w USA bardzo wzrośnie. W mediach społecznościowych pojawiły się komentarze, że model "Lifestyle" firmy Canoo bardzo przypomina popularnego minibusa Volkswagena.

Canoo to amerykańska firma zajmująca się produkcją samochodów elektrycznych. Została założona w 2017 roku i ma siedzibę w Los Angeles (Kalifornia). Canoo słynie z tego, że jej samochody mają budowę modułową, czyli można je dowolnie zmieniać. Ich samochody są oparte na platformie zwanej "skateboard platform", która zawiera wszystkie elementy napędu elektrycznego, w tym baterie, silnik i układ napędowy.

Nowością wprowadzoną przez Canoo jest sprzedaż samochodów "na abonament". Kiedy tylko jego nabywca uzna, że samochód jest mu niepotrzebny, wtedy przestaje płacić abonament i zwraca auto do producenta.

Polecamy na Antyweb | Jeśli masz elektryka, musisz znać te nawigacje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Artemis | Księżyc | samochody elektryczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy