Biblioteka książek zakazanych. Tutaj przeczytasz je wszystkie

Coraz więcej książek trafia na zakazane listy, jednak dzięki Klubowi Książek Zakazanych możemy je wszystkie znaleźć w jednym miejscu i bezpłatnie z nich korzystać. Mowa tutaj o Projekcie 1619, w ramach którego powstała wirtualna biblioteka książek zakazanych.

Wirtualna biblioteka książek zakazanych

The Palace Projekt ma na celu przywracanie do obiegu książek zakazanych. Wolność czytania i uczenia się nie podlega kwestionowaniu, jednak jest ona zagrożona. Wiele społeczności oraz bibliotek włączyło się w walkę o to podstawowe prawo. 

Cyfrowa Biblioteka Publiczna Ameryki (DPLA) w lipcu tego roku uruchomiła Klub Książek Zakazanych w przekonaniu, że „czytelnicy na całym świecie powinni mieć dostęp do książek, które chcą czytać." Akcja wspierana jest przez organizację non-profit Palace Project, która zajmuje się poszerzaniem dostępu do zasobów bibliotecznych i książek.  

Reklama

Wolność dla literatury

DPLA do śledzenia i rejestrowania książek zakazanych wykorzystuje specjalny system GPS. Tam, gdzie dana książka staje się zakazana, Klub Zakazanych Książek udostępnia ją bezpłatnie. Stworzona i ciągle aktualizowana lista opiera się w głównej mierze na bazie danych stworzonej dla EveryLibrary przez dr Tasslyna Magnussona. Największy problem obecnie jest w Teksasie, który został nazwany stolicą zakazanych książek. 

Z okazji Narodowego Tygodnia Książek Zakazanych trwającego od 1 do 7 października Klub szczególnie zaczął się tam udzielać. Teksas w ostatnim roku wpisał wiele dzieł poruszających tematy seksualności, tożsamości płciowej bądź rasy na listę. Klub Książek Zakazanych zamówił specjalne bilbordy, które umieszczone zostały przed lokalnymi ośrodkami związanymi z nauką i kulturą.   

Sztuczna inteligencja wybiera, które książki powinny być zakazane w szkołach

O wciąż powiększającej się liście książek zakazanych zrobiło się głośno, gdy amerykański stan Iowa postanowił wykorzystać sztuczną inteligencję do typowania dzieł „nieodpowiednich” dla dzieci. Spośród dostępnych w bibliotekach szkolnych tytułów wybrała pozycje, które według niej są nieodpowiednie dla placówek edukacyjnych.  

Jednym z kryteriów było między innymi to, że książki powinny być dostosowane do wieku uczniów oraz nie powinny zawierać ani słownych, ani wizualnych przedstawień aktów seksualnych. Na liście stworzonej przez SI znalazły się takie pozycje jak „Opowieść podręcznej" Margaret Atwood, „Trzynaście powodów" Jay Asher czy „Plotkara" Cecily von Ziegesar. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: literatura | wolność słowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy