Szybka Wigilia – krok po kroku

Przygotowanie wigilijnych potraw wcale nie musi być pracochłonne /Fotolia.com
Reklama

W dzisiejszym zabieganym trybie życia wielu osobom coraz trudniej cieszyć się świętami – oznaczają one bowiem jeszcze więcej obowiązków niż zwykle i konieczność magicznego wydłużenia doby o kilka dobrych godzin... Co więcej, wielu z nas wciąż pracuje w Wigilię – czasem może nieco krócej, ale jest to nadal dzień roboczy. Jak wobec tego poradzić sobie z przygotowaniem wigilijnej wieczerzy na szybko? W jaki sposób możemy sobie pomóc i co uda się przygotować wcześniej? Zanim wpadniesz w panikę, zapoznaj się z naszym poradnikiem – pomożemy Ci się z tym uporać!

Szybka Wigilia - co możesz przygotować wcześniej?

Żeby w dzień Wigilii nie pędzić ze wszystkim na złamanie karku, warto już ok. 2 tygodni przed Świętami wygospodarować sobie 15 minut, by na spokojnie usiąść razem z pozostałymi domownikami i dobrze rozplanować przygotowania do Świąt.

Które przepisy na Boże Narodzenie można zrealizować już wcześniej? W wielu domach ze sporym wyprzedzeniem przygotowuje się np. uszka z grzybami, które z powodzeniem można ugotować, zamrozić na kilka dni i wyjąć w wigilijny poranek. W miarę możliwości warto np. ułożyć je na tacy, tak, by leżały obok siebie i nie zbijały się w jedną "bryłę" - dzięki temu zachowają nie tylko smak, ale i należyty wygląd. Ta sama zasada dotyczy pierogów z kapustą i grzybami - jeśli Twoja rodzina lubi je podsmażane na rumiano na patelni, również możesz ugotować je kilka czy kilkanaście dni przed Wigilią i przechować w zamrażarce.

Reklama

Podobnie sprawa wygląda z piernikiem, który tradycyjnie przygotowywano nawet na miesiąc przed Świętami. Wiele przepisów na pierniki nie wymaga aż tak długiego czasu dojrzewania, ale bez problemu możesz go przygotować 7-10 dni przed Wigilią. By nie wysychał, warto owinąć go w lnianą ściereczkę. Jeśli natomiast zamierzasz przełożyć piernik powidłami i zrobić do niego polewę, te dwie czynności najlepiej będzie wykonać w dzień poprzedzający Wigilię.

Szybkie przepisy z rybami w roli głównej

W ciągu tygodnia przed Wigilią możesz też na bieżąco przygotowywać różne wersje marynowanych śledzi. Większość z nich - np. śledzie korzenne czy śledzie w czerwonym winie - potrzebuje bowiem kilku dni, by wszystkie składniki dobrze się "przegryzły". Możesz przygotować je wcześniej, zamknąć w słoikach, a tuż przed rozpoczęciem wigilijnej wieczerzy przełożyć na półmiski. Jeśli jednak nie zdążysz z przygotowaniem śledzi wcześniej, nie martw się - wystarczy, że będziesz mieć pod ręką filety śledziowe, by na szybko przyrządzić sałatkę śledziową z dodatkiem ziemniaków, buraków bądź ogórków konserwowych i majonezu.

Zdecydowanie do najszybszych ze wszystkich wigilijnych dań zalicza się ryby smażone. Zazwyczaj bowiem wystarczy obtoczyć dzwonko czy filet z karpia w mące i obsmażyć na oleju na złoto z obu stron. Nie musisz jednak ograniczać się do karpia - na wigilijnym stole z powodzeniem mogą pojawić się m.in. smażony łosoś czy dorsz, które również nie wymagają żadnych dodatkowych przygotowań, a są niezwykle smaczne.

Racuchy i kluski z makiem - tradycyjne dania last minute

Warto też pamiętać o dwóch tradycyjnych wigilijnych potrawach, które można bez problemu przygotować na ostatnią chwilę - szczególnie jeśli wykorzystamy gotowe składniki. Gdy zupełnie nie masz czasu na ucieranie maku, zaopatrz się wcześniej w gotową masę makową - potem wystarczy wymieszać ją z ugotowanym makaronem, by otrzymać ekspresową wersję klusek z makiem. Szybko i niemal bez wysiłku przygotujesz też typowe dla Wigilii na Podlasiu racuchy z drożdżowego ciasta - będzie ono musiało odczekać godzinę, ale sam proces jego przygotowania i późniejszego smażenia to kwestia kilku minut.

Przede wszystkim zaś - zachowaj spokój! Masz aż nadto czasu, by przygotować smaczne Święta. Powodzenia!

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Wigilia | Boże Narodzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy