Męskie grillowanie: Kurkowy sos do steka

Kurki są znakomitym dodatkiem do mięs z grilla /123RF/PICSEL
Reklama

Najlepsze teraz danie sezonowe? Oczywiście, coś z kurkami! Popadało, jest ciepło, kurki goszczą już w menu wielu renomowanych restauracji. W domu, do dania z grilla, również można pokusić się o przygotowanie sosu z kurkami.

Jeśli zaczynamy grillowanie przede wszystkim myślimy o najlepszej jakości mięsie. Z tego nie można rezygnować, gdyż większość smaku potrawy pochodzi właśnie od mięsa.

Przyprawy mają jedynie za zadanie podkreślić jego smak. Jednak co z sosami? To one często pomagają wydobyć w pełni smak mięsa.

Sosy do grilla to nie tylko nieśmiertelny keczup, albo jego miks z musztardą lub majonez zmiksowany z czosnkiem. Istnieje cała masa sosów, które nadają potrawom z grilla głębię. Warto poświęcić chwilę na przygotowanie sosu.

Reklama

Przekonanie, że grzyby nie mają żadnych właściwości odżywczych, można włożyć między bajki. Jak się okazuje bowiem, kurki, czyli pieprznik jadalny, podobnie jak inne grzyby z rodziny pieprznikowatych, są bogate w witaminę C. Ale to nie wszystkie ich zalety. Są to jedne z najpopularniejszych jadalnych grzybów występujących w Polsce. Wśród innych grzybów wyróżniają się też tym, że zawierają sporo witaminy A. Ponadto zawierają także potas i witaminę D. W kurkach znajdują się również śladowe ilości witamin z grupy B i innych minerałów. O walorach smakowych kurek trudno nie wspomnieć - są po prostu pyszne!

Ciekawostką jest również to, że kurki zawierają taką formę ergosterolu, która w badaniach wykazuje właściwości grzybobójcze i owadobójcze. Czy dlatego nie ma robaczywych kurek? Być może...

Do przygotowania sosu z kurek potrzebujemy:

Składniki:

250 g kurek,

żółtej cebuli,

dwóch łyżek masła,

szklanki śmietany 30 proc.,

soli, pieprz

Przygotowanie:

Świeże kurki dokładnie czyścimy, myjemy i szybko osączamy z wody, by nie utraciły smaku. Obraną i posiekaną w kostkę cebulę podsmażamy na maśle, tak aby się tylko zeszkliła, nie rumienimy jej.

Do cebuli dodajemy kurki i smażymy z cebulą jeszcze przez ok. 5 minut. Na koniec dodajemy tłustą śmietanę i jeszcze chwilę dusimy wszystko razem, na wolnym ogniu, mieszając. Śmietana powinna się nieco zredukować i tym samym zagęścić sos. W ostatniej chwili posypujemy danie siekaną natką pietruszki.

Taki sos idealnie będzie pasował do mięs z rusztu.


INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy