Jednostka 731. Tajne eksperymenty cesarskiej armii
HISTORIA | Środa, 4 listopada 2020 (09:31)
Jednostka 731 była tajnym oddziałem cesarskiej armii japońskiej, który prowadził badania nad bronią biologiczną i chemiczną. Metody, jakimi podczas nich posługiwali się Japończycy należą do najbardziej zbrodniczych w historii.
1 / 8
W 1930 roku doktor Shirō Ishii, naukowic pracujący dla Imperialnej Armii Japońskiej, zajmujący się bronią biologiczną i chemiczną, zwrócił się do japońskiego Ministerstwa Wojny o ustanowienie programu broni biologicznej. Przy wsparciu ministra Sadao Arakiego i dziekana tokijskiej Wojskowej Akademii Medycznej, Koizumi Chikahkiko, powstało Laboratorium Badań nad Zapobieganiem Epidemii. Za tą niewinną nazwą kryła się prawdziwa fabryka śmierci.
W ramach Laboratorium po zajęciu przez Japonię Mandżurii w 1932 roku powstała Jednostka Togo. Zwana oficjalnie "Urzędem do zaopatrzenia w wodę i spraw profilaktyki Armii Kwantuńskiej". Okupacja Mandżurii zapewniła środowisko sprzyjające badaniom Ishii, ponieważ, jak wspominał doktor, ludzkie obiekty testowe „mogły zostać wyrwane z ulicy jak szczury”.
Najpierw swoją siedzibę miała w twierdzy Zhongma. Jednak po ucieczce więźniów, ze względów bezpieczeństwa w 1936 roku całość zespołu przeniesiono do prowincji Pingfang, 24 kilometry od miasta Harbin.
W 1941 roku oddział zmienił nazwę na Jednostka 731.