Reklama

Żydzi w Legionach Polskich. Ilu ich było i czy naprawdę walczyli za Polskę?

W Legionach służyło około 650 Żydów /domena publiczna

Prawicowi przeciwnicy twierdzili, że Żydów w Wojsku Polskim była garstka i siedzieli na tyłach „przelewając” atrament zamiast krwi. Łatwo sprawdzić czy mieli racje. Jaki obraz wyłania się ze źródeł?

W latach 1914-1917 przez szeregi Legionów Polskich przewinęło się od 25 do 30 tysięcy żołnierzy. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowili rzecz jasna Polacy. Na drugim miejscu - o czym dzisiaj wiele osób zapomina - znajdowali się Żydzi.

Reklama

Do walki z carską Rosją zachęcały ich między innymi liczne odezwy, takie jak ta cytowana w książce Andrzeja Chwalby pt. "Legiony Polskie 1914-1918":

"Pamiętajcie, że Polska należeć będzie do tych, którzy o nią walczyć będą. Kto kocha wolność i chce być wolnym obywatelem, kto nie chce być niewolnikiem caratu, kto nie chce gnić, kto chce żyć i rozwijać się w słońcu wolności, niech idzie z nami. [...] Śladami Berka Joselewicza kroczcie za wolność Polski!"

Zweryfikowane liczby

Ilu młodych Żydów podążyło za tym wezwaniem? Do niedawna uważano, że aż 10% legionistów z Galicji i 4% z Królestwa Polskiego stanowili starozakonni. Najnowsze ustalenia Marka Gałęzowskiego, historyka związanego z IPN-em i Uczelnią Łazarskiego, każą nam zweryfikować tę tezę.

Według niego w Legionach walczyło łącznie 648 Żydów oraz osób o żydowskim pochodzeniu. Żołnierze ci stanowili od 2 do 2,5% wszystkich legionistów.

Czy zatem rację miał generał Józef Dowbor-Muśnicki, który twierdził, że "Żydów było mało, a i ci przeważnie «przelewali» atrament", dekując się na bezpiecznych tyłach? Nic z tych rzeczy.

____________________________

Przeczytaj również na łamach portalu WielkaHistoria.pl o tym jak 100 lat temu Niemcy zamierzali rzucić Polskę na kolana. Sądzili, że sami oddamy im część terytorium.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Wielka Historia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje