Reklama

Zdobycie V-2. Brawurowa akcja Armii Krajowej

Zuchwała akcja Armii Krajowej umożliwiła zbadanie najnowszej bronii III Rzeszy /domena publiczna

Odkrycie tajemnicy rakiet Aggregat A4 było jednym z najważniejszych celów brytyjskiego wywiadu w czasie II wojny światowej. Nieoczekiwanie pomogli polscy naukowcy i żołnierze Armii Krajowej.

Reklama

Potencjał rakiety Aggregat A4, czyli późniejszej  V-2 nie był Brytyjczykom znany, aż do dnia, kiedy najważniejsze elementy pocisku nie zostały przewiezione na Wyspy. Rakieta znalazła się tam dzięki zuchwałej i wręcz nieprawdopodobnej akcji żołnierzy Armii Krajowej, którzy ukradli ją Niemcom.

Pocisk skonstruowany przez późniejszego ojca amerykańskich misji Apollo, Wernera von Brauna, był świtem ery rakiet balistycznych, największym krokiem ludzkości w rozwoju narzędzi do zabijania. Kiedy naukowiec pokazał Hitlerowi kolorowy film z nagranych testów, ten z zachwytem podskoczył i zaczął wykrzykiwać: "To jest decydująca broń tej wojny! Ludzkość nie zdoła jej zatrzymać!"

Broń odwetowa

Reklama

Pierwszy start rakiety miał miejsce 13 czerwca 1942 roku, jednak rakieta eksplodowała po przeleceniu zaledwie 1300 metrów. Pierwszy całkowicie udany lot rakieta miała ponad 3 miesiące później - 3 października. Wówczas rozpoczęto przygotowania do produkcji seryjnej, którą podjęto rok później.

Proces produkcji na masową skalę został bardzo ograniczony z powodu nalotu, jaki przeprowadził RAF na ośrodek badawczy w Peenemünde w nocy z 17 na 18 sierpnia 1943 roku. Bombardowanie zniszczyło jedną z linii produkcyjnych, a także spowodowało śmierć wielu z pracowników technicznych.

Dzięki temu pierwsze pociski osiągnęły gotowość bojową dopiero w czerwcu 1944 roku. Jednak najważniejszym skutkiem tego nalotu było przeniesienie poligonu testowego z Peenemünde w rejon wsi Pustków-Blizna, a produkcji do podziemnego kompleksu o kryptonimie "Dora".  W tym celu Niemcy "zatrudnili" do pracy 60 tysięcy więźniów z obozów koncentracyjnych, z których prawie polowa zmarła z powodu ciężkich warunków pracy. Pierwszy lot testowy odbył się 5 listopada 1943 roku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje