Reklama

Zbrodnia w Palmirach. Polacy do ostatnich chwil nie wiedzieli, że umrą

Więźniowie prowadzeni na miejsce egzekucji /domena publiczna

Palmiry stały się jednym z symboli niemieckich zbrodni dokonanych w okupowanej Polsce. Naziści zamordowali tam w latach 1939-1941 blisko 1800 osób. Wśród ofiar znaleźli się między innymi były marszałek Sejmu Maciej Rataj, czy mistrz olimpijski w biegu na 10 000 metrów Janusz Kusociński.

Reklama

Pierwszych masowych egzekucji na leśnej polanie nieopodal Palmir Niemcy dokonali już 7 i 8 grudnia 1939 roku. W kolejnych miesiącach jeszcze wielokrotnie docierały tam transporty śmierci, głównie z więzienia na Pawiaku.

Masowe mogiły kopało Hitlerjugend

Reklama

Władysław Bartoszewski w monografii miejsca kaźni podkreślał, że to właśnie w Palmirach już w pierwszym roku wojny zamordowano "wielu najaktywniejszych przedstawicieli naszego życia politycznego, społecznego i naukowego".

W masowych mogiłach spoczęli zarówno "chłopcy liczący w dniu męczeńskiej śmierci zaledwie 16 i 17 lat, dziewczęta w wieku gimnazjalnym, sędziwe kobiety i 73-letni starcy".

W początkowym okresie okupacji Niemcy nie przeprowadzali jeszcze na masową skalę publicznych egzekucji. Starali się ukrywać swoje zbrodnie. Właśnie tak było w Palmirach, gdzie przed każdym mordem zawczasu przygotowywano zbiorowe mogiły. Do ich kopania była wykorzystywana nawet młodzież z Hitlerjugend.

Okupantowi zależało na tym, aby ofiary do ostatniej chwili nie wiedziały co je czeka. Dzięki temu nieszczęśnicy nie stawiali oporu. Aby przekonać skazańców, że wcale nie udają się w ostatnią drogę, ale jadą do obozów koncentracyjnych, pozwalano im zabrać dokumenty, rzeczy osobiste oraz prowiant. Następnie pakowano ich na ciężarówki i konwój ruszał drogą w kierunku Modlina.

_____________________________________

Przeczytaj

również wstrząsającą relację Polaka, który przeżył własną egzekucję.

"Niemiec zbliżył się i oglądał, czy się nie ruszam".

***Zobacz także***

Wielka Historia

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Palmiry | niemiecka zbrodnia | zbrodnie wojenne | Polska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje