Reklama

Wojna Zimowa. Perfidna prowokacja sowietów

Z propagandowego punktu widzenia miał to być, podobnie jak wcześniej w Polsce, wzorcowy, "wyzwoleńczy" pochód Armii Czerwonej, realizowany pod hasłami takimi, jak chociażby: "Idziemy do Finlandii nie jako najeźdźcy, lecz jako przyjaciele i wyzwoliciele fińskiego narodu od ucisku obszarników i kapitalistów".

"Rząd Ludowej Republiki Finlandii"

Reklama

Już 1 grudnia ogłoszono w Moskwie powstanie "rządu Ludowej Republiki Finlandii", kierowanego przez fińskiego komunistę i działacza Kominternu Otto Kuusinena.

Stalin oczywiście niezwłocznie uznał ten wykreowany przez samego siebie twór i oficjalnie nawiązał z nim "stosunki dyplomatyczne".

Kuusinen nigdy jednak nie rozgościł się w Helsinkach, a jego rząd miał historię równie krótką i kompromitującą, co podobny "gabinet" utworzony w 1919 roku, by legitymizować spodziewany podbój Polski.

______________________________

Przeczytaj również na łamach portalu WielkaHistoria.plo najlepszym fińskim pilocie myśliwskim II wojny światowej. W 4 minuty zestrzelił 6 sowieckich bombowców.

Dariusz Kaliński - specjalista od II wojny światowej i działań sił specjalnych, a także jeden z najpoczytniejszych w polskim internecie autorów z tej dziedziny. Autor bestsellerowej "Czerwonej zarazy". W sierpniu 2018 roku na księgarskie półki trafił "Bilans krzywd", a w 2019 "Czerwony najazd.". Współautor "Polskich triumfów", "Polskich bogów wojny", "Przedwojenna Polska w liczbach" oraz "Chwil przełomu".

Wielka Historia

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: wojna zimowa | ZSRR | Finlandia | prowokacja | Józef Stalin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje