Reklama

Władymir Putin. Co naprawdę robił jako sowiecki agent w NRD?

Władymir Putin z córkami /materiały prasowe

Wśród oficerów radzieckiego wywiadu Niemiecka Republika Demokratyczna nie uchodziła za prestiżowe miejsce (takim był tylko Zachód). Władimir Putin był jednak zachwycony. Dotąd niedoceniany i spychany na margines, w 1985 roku wreszcie dostał zagraniczny awans. Nawet jeśli stało się to niemalże przypadkiem.

"Kiedy dostał wreszcie skierowanie do Niemiec, był po prostu szczęśliwy, promieniał radością" - wspominał jeden z kolegów Władimira Putina.

Oficjalnie: Dyrektor Domu Przyjaźni. A w rzeczywistości?

Reklama

W Dreźnie zamieszkał z żoną i córką, o których pisze szerzej Barbara Włodarczyk, autorka zbioru reportaży "Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin". Putinowie żyli w dwupokojowym mieszkaniu w bloku przy Radeberger Strasse 10. Blok należał do Ministerstwa Bezpieczeństwa NRD, a jego lokatorami byli funkcjonariusze Stasi.

Putin oficjalnie pracował jako dyrektor Domu Przyjaźni ZSRR-NRD, faktycznie zaś w przedstawicielstwie KGB w Dreźnie. Wprawdzie zgodnie z decyzją władz partyjnych Komitet nie mógł prowadzić działalności w krajach socjalistycznych, ale wyjątkiem była NRD jako państwo na pierwszej linii konfrontacji z Zachodem.

Drezdeńska rezydentura KGB znajdowała się w willi przy Angelika Strasse 4. Władimir zajmował się głównie werbowaniem agentów wśród obywateli NRD, którzy mieli krewnych za granicą, przede wszystkim w RFN.

Centralę interesowała amerykańska baza wojskowa w Bad Tölz w Bawarii oraz poligony w Wildflecken i Münster. Putin wyszukiwał więc enerdowców, którzy mieli rodziny w rejonie lub osoby chcące tam wyemigrować. Werbował też cudzoziemców przyjeżdżających na studia na politechnice drezdeńskiej. Cenne były dla niego osoby, które po powrocie do swojego kraju miały szanse na karierę, a tym samym dobrze rokowały jako przyszłe źródła informacji.

______________________________

Przeczytaj również o tym jak Sowieci "wyzwalali" ziemie obecnej Polski. Rabowali, gwałcili, palili Niemców żywcem.

Wielka Historia

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin | Władymir Putin | Rosja | KGB | NRD

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje