Więzienie rodem z dystopijnego filmu. Zrobią z niego luksusowy hotel

115-letnie japońskie więzienie, które wygląda jak wyjęte z dystopijnego filmu, przekształcone zostanie w luksusowy hotel z 48 pokojami. Dawne więzienie Nara w Japonii, uznane w 2017 roku za dobro kultury, ma zostać odnowione przez japońską firmę Hoshino Resorts. Otwarcie hotelu zaplanowano na 2026 rok.

Więzienie Nara to dobro kulturowe Japonii

Więzienie Nara zostało zbudowane w 1908 roku. Jego projekt z czerwonej cegły nawiązuje do podobnych zachodnich ośrodków z końca XIX wieku. Kompleks przypomina kształtem gwiazdę składającą się z pięciu skrzydeł więziennych, rozciągających się od centralnego stanowiska dowodzenia. Więzienie położone jest na wschód od Osaki.  

Jak ogłosiła japońska firma Hoshino Resorts, więzienie zostanie przekształcone w luksusowy hotel mieszczący 48 pokoi. Dla porównania więzienie swego czasu mogło pomieścić nawet do 635 więźniów jednocześnie. W hotelu będzie również restauracja, salon oraz muzeum dla jednodniowych gości. Fasadę budynku zdobi piękna czerwona cegła. 

Reedukacyjny charakter ośrodka

Reklama

Więzienie powstało w erze Meiji i było jednym z pierwszych pięciu ośrodków penitencjarnych w stylu zachodnim zaprojektowanych przez rząd. Więzienie od 1946 roku było przeznaczone dla osadzonych w wieku od 16 do 26 lat. W tym ośrodku stawiano przede wszystkim na reedukację, w związku z czym więźniowie uczyli się tam między innymi strzyżenia czy robienia tablic rejestracyjnych.  

Co ciekawe, kompleks został wybudowany głównie przez pracowników więziennych. Główna brama została utrzymana w stylu romańskim, górując nad otaczającymi ją murami. Tuż za nią znajduje się dwupiętrowy budynek administracyjny. Z centralnej warowni przylegającej do budynku administracyjnego strażnicy mogli obserwować wszystkie pięć skrzydeł kompleksu. 

Żeby jeszcze bardziej ułatwić pracę w ośrodku, w podłogę zostały wbudowane kraty, aby można było strzec dwóch poziomów jednocześnie. Jak na standardy więzień w tamtych czasach można powiedzieć, że więzienie w Nara było wyposażone w wygody. Jednoosobowe cele miały toaletę, umywalkę, okno oraz wyposażone były w ciężkie drewniane drzwi. Można je było otworzyć tylko z zewnątrz, nawet jeżeli były odblokowane.  

Więzienie odegrało rolę również w serialu Netflixa

Więzienie miało też swój epizod na małym ekranie. Akcja serialu dwóch odcinków „Alice in borderland” rozgrywała się właśnie w tym ośrodku.

Serial opowiada historię mieszkańców Tokio, którzy muszą stoczyć walkę w stylu Battle Royale, aby powrócić do prawdziwego świata z alternatywnej rzeczywistości. Jedna z postaci została osadzona w więzieniu Nara i musiała wymyślić sposób, jak się z niego wydostać.  

Pomysł przekształcenia więzienia w hotel pojawiał się już w 2007 roku, kiedy obiekt został wyłączony z użytku i uznany za dobro kulturowe Japonii. Przeprowadzono wtedy nawet pewne renowacje, aby uchronić budynek przed trzęsieniami ziemi. Początkowo hotel miał być otwarty już w 2021 roku, ale wystąpiły znaczne opóźnienia. Na ten moment otwarcie ma nastąpić dopiero w 2026 roku.   

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Japonia | kara więzienia | hotel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy