We Włoszech odkryto świątynię poświęconą triadzie rzymskich bogów

Włoskie Ministerstwo Kultury podało, że we włoskim mieście Sarsina odkryto świątynię z I wieku naszej ery, która była poświęcona Jowiszowi, Junonie i Minerwie – triadzie rzymskich bogów.

Sarsina początkowo należała do Umbrii, krainy historycznej, która przynależała do Umbrów. Ich miasta powstawały na szczytach wzgórz między IX a IV wiekiem p.n.e. Miasto zostało zdobyte w 271 r. p.n.e. przez Rzymian. Jak wskazują archeolodzy Sarsina miała znaczenie strategiczne i jednocześnie stanowiła centrum pastwiskowe, które "dostarczało" wielu rekrutów do gwardii pretoriańskiej.

Do tej pory w mieście odnaleziono kilka pozostałości po budynkach z okresu rzymskiego, w tym łaźnie publiczne, budynki wojskowe, mury obronne, czy inne fortyfikacje. Archeolodzy odnajdywali także liczne amfory, ceramikę, a także różnego rodzaju przedmioty z brązu.

Reklama

Warto także wspomnieć, że w mieście Sarsina urodził się rzymski komediopisarz Titus Maccius Plautus (250 r. p.n.e. - 184 r. p.n.e.), którego twórczość należy do najwcześniejszych łacińskich dzieł literackich - wiele jego manuskryptów przetrwało w całości do naszych czasów.

Odkrycie rzymskiej świątyni we Włoszech

Podczas ostatnich prac archeologicznych, badacze dokonali ciekawego odkrycia - odnaleźli pozostałości po dużej czworokątnej świątyni. Jej wiek datuje się na I wiek naszej ery. Fragmenty budynku zbudowane są z bloków piaskowca, które ustawione są na specjalnym podium.

Archeolodzy sugerują, że konstrukcja może być capitolium, czyli świątynią poświęconą kapitolińskiej triadzie bogów, Jowiszowi, Junonie i Minerwie. Budowle tego typu powstawały na ważnym z urbanistycznego punktu widzenia obszarze miasta. Jednocześnie obecność struktur było znacznikiem, że dane miasto było kolonią rzymską.

Capitolium powstawało głównie w epoce Cezara Augusta i w epoce Dynastii julijsko-klaudyjskiej (27 r. p.n.e. - 68 r. n.e.) w miejscach o dużym znaczeniu dla wczesnego Cesarstwa Rzymskiego, tj. w Rzymie, czy w Pompejach. Świątynie posiadały także potrójną cellę (wewnętrzną komnatę), po jednej dla każdego boga.

Jak powiedział włoski Minister Kultury Gennaro Sangiuliano: - Odkrycie to stanowi ważny skarb archeologiczny, który może dostarczyć cennych informacji na temat historii i ewolucji określonego obszaru geograficznego. Jest to ważny wkład w nasze zrozumienie przeszłości i może mieć znaczące implikacje dla badań historycznych i archeologicznych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: historia | Archeologia | Starożytny Rzym | Włochy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama