Reklama

Tajemnice Hui Shana: Czy to Chińczycy odkryli Amerykę?

Podróżnik zaczął opowiadać o pewnym odległym kraju, zwanym Fusang. Wedle jego relacji państwo to leżało około 8 tysięcy kilometrów na wschód od Państwa Środka /Wikimedia Commons /domena publiczna

Czy chiński eunuch dotarł do Ameryki przed Kolumbem?

Reklama

Jeśli nie Hui Shan, to może Zheng He? Wielu historyków skłania się ku poglądowi, że ów słynny dowódca okrętów chińskiego cesarza dotarł na kontynent amerykański przed Kolumbem. Jego flota liczyła w szczytowym okresie ponad 300 okrętów - wiele z nich, tzw. dżonek, było nawet pięć razy dłuższych od Santa Marii Krzysztofa Kolumba. 

Na morskich wyprawach spędził dwukrotnie więcej czasu niż włoski żeglarz. Zheng He pełnił funkcję admirała pod rządami dwóch cesarzy z początku XV wieku. Jako dziecko trafił do niewoli na dworze dynastii Ming i zgodnie z panującymi wówczas obyczajami został... wykastrowany. Później zrobił jednak zawrotną karierę. Nikt przed nim nie widział tylu krajów. 

Gavin Menzies, badający dzieje żeglugi morskiej, opracował niedawno łańcuch dowodowy, z którego wynika, że chińskie dżonki przepłynęły wszystkie cztery oceany. Menzies przypuszcza, iż Zheng He podzielił swoją flotę na wiele mniejszych grup okrętów i wysłał je między innymi do Ameryki Południowej oraz na zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej (po Alaskę i Cieśninę Beringa). 

Po tych wyprawach miały pozostać rozrzucone na całym świecie nagrobki oraz - jak na przykład w Zatoce San Francisco - rozbitkowie, pozbawieni statków, na których mogliby wrócić do domu. 

Teorie głoszone przez Menziesa wzbudzają liczne kontrowersje. Historyk na potwierdzenie swoich tez używa między innymi różnych map świata z okresu prekolumbijskiego. Wśród nich jest także mapa Winlandii z XV wieku - zdaniem Brytyjczyka naniesiono na nią informacje, które Zheng He zdobył w trakcie morskich wojaży. 

Szczegółowe odwzorowanie linii wybrzeża ma świadczyć o tym, że autor mapy osobiście oglądał te ziemie. Inni naukowcy przypuszczają jednak, iż dokument został po prostu... sfałszowany.

Świat Tajemnic

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Hui Shan | odkrycie Ameryki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje