Reklama

Spadochroniarze w Normandii. Skok w nieznane

Żołnierze 101 Dywizji Powietrznodesantowej z charakterystycznymi irokezami /US Army /domena publiczna

Wykonane zadanie

Mimo tych problemów, żołnierzom udało się osiągnąć niemal wszystkie wyznaczone cele. 101 Dywizja pierwszego dnia zdobyła Saint-Côme-du-Mont, a następnie po trzydniowej bitwie Carentan, otwierając drogę czołgom i piechocie, lądującej na plaży Omaha. 505 pułk 82. Dywizji już nad ranem zajął Sainte-Mère-Église. Jedynie  507 i 508 pułki nie wykonały zadanie w pełni. Nie udało im się zdobyć mostów nad Merderet w Manoir de la Fière i Chef-du-Pont. Jednak udało im się zdobyć wzgórza wokół celów i zabezpieczyć drogę dla wojsk lądowych.

Reklama

- Niezdobycie mostów nie było winą spadochroniarzy. Pierwsze co musisz zrobić po wylądowaniu, to zebrać małe grupki spadochroniarzy, którzy są rozrzuceni po całej okolicy. Może to zająć godzinę lub coś koło tego. Następnie musisz się zorientować, gdzie jesteś, co może zająć kolejną godzinę. A potem musisz wykonać swoje zadanie, co jest dużym problemem - mówi Holland.

- Dlatego wydawało się, że było to bardziej zdezorganizowane niż w rzeczywistości, ale biorąc pod uwagę wszystkie aspekty standardów z 1944 roku i fakt, że pogoda była gorsza, niż przypuszczano, a także ogólny brak przeszkolenia nawigacyjnego wśród załóg samolotów transportowych, to desant powietrzny był całkiem udany.

- Najważniejsze jest to, że udało się zabezpieczyć flanki frontu inwazji. Brytyjscy i kanadyjscy spadochroniarze wylądowali we właściwym miejscu, zniszczyli mosty, które musieli zniszczyć, zabezpieczyli mosty, które musieli ocalić, uderzyli na wzgórza, które mieli zdobyć. W sektorze amerykańskim żołnierze zdobyli Sainte-Mère-Église. Zdobyli grzbiet nad rzeką Merderet, chroniąc skrzydła. To były potężne kleszcze. Więc właściwie poradzili sobie całkiem nieźle - konstatuje Holland.

_________________________________
Więcej o nieznanych aspektach lądowania w Normandii dowiecie się z programu Alianckie Skrzydła nad Normandią, który będzie emitowany w sobotę 12 czerwca o 21.00 na Polsat Viasat History.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje