Reklama

​Rumuńskie masowe groby: makabryczny fake news czy celowa manipulacja?

Incydent ze spreparowanymi doniesieniami o masowych grobach do dzisiaj tkwi w pamięci mieszkańców... /BOGDAN CRISTEL /Agencja FORUM

Zimą 1989 roku pogrążoną w chaosie rewolucji Rumunię obiegły zdjęcia, które wywołały falę masowej histerii. Ułożone jedno obok drugiego, ubłocone, świeżo wykopane z mokrej ziemi nagie ciała dziesiątek, jeśli nie setek ludzi pod milczącymi, kamiennymi krzyżami cmentarza w Timișoarze. Werdykt opinii publicznej był prosty: znaleźliśmy ludzi uznanych dotąd za zaginionych, uprowadzonych i zamordowanych w czasie zamieszek. W perspektywie tego, czego dopuszczał się krwawy dyktator Nicolae Ceaușescu, wydawało się to prawdopodobne. Tyle tylko, że na początku lutego 1990 "masowe groby" okazały się wytworem ludzkiej wyobraźni.

Reklama

Timișoara, była rezydencja węgierskich królów i trzecie co do wielkości miasto w Rumunii. To tutaj w grudniu 1989 rozpoczęły się rozruchy przeciwko komunistycznym władzom, które w ciągu 45 lat zdołały zamienić codzienne życie Rumunów w piekło. Zamieszki szybko ogarnęły całe państwo i były zalążkiem przewrotu prowadzącego do obalenia Nicolae Ceaușescu.

Reklama

Tuż przed świętami, w samym środku szalejącej rewolucji, w mediach pojawiły się materiały ukazujące odnalezione właśnie masowe groby ofiar socjalistycznego reżimu. Temat natychmiast podchwycili stacjonujący w Rumunii korespondenci zagranicznych redakcji. 

W świat poszły zdjęcia nagich ciał, z których część była okaleczona w potworny sposób, wykopanych z ziemi komunalnego cmentarza dla biednej części mieszkańców miasta.

Szybko stwierdzono, iż muszą być to szczątki ofiar Securitate, tajnych służb podlegających komunistom. Niektórzy reporterzy doliczyli się nawet czterech tysięcy ciał. Media rozpisywały się nad okrucieństwem Ceaușescu. Donoszono o odnalezieniu najmocniejszego jak dotąd dowodu zbrodni jego reżimu. 

W całym kraju zapanowała histeria - rodziny osób aresztowanych przez służby, albo zaginionych w tajemniczych okolicznościach, przybywały tłumnie do Timișoary. Każdy z nich chciał zobaczyć na własne oczy, czy wśród zwłok nie odnajdzie swojego bliskiego.

- Ludzie ryli w ziemi gołymi rękami - mówi w materiale AFP Romeo Bala, były prokurator okręgu Timișoara. - Był środek zimy, gleba była zamarznięta na kamień, ale to nie przeszkodziło w przeoraniu całego terenu cmentarza.

Nie znaleźli niczego. W Timișoarze nie było żadnych "masowych grobów". Wszystko to zostało zmyślone. 

Nekropolia biedoty była zupełnie prawidłowym cmentarzem, a "okaleczone" szczątki po prostu uległy już rozkładowi, stąd ich koszmarny wygląd. Faktycznie było ich sporo... jak na każdym cmentarzu.

- Ludzie jednak kopali dalej - mówi Bala. - Na przełomie stycznia i lutego 1990 było już jasne, że to tylko fake news. Nie przeszkodziło to im w dalszych poszukiwaniach, szukali gdzie tylko się da, bo przyjechali tu odnaleźć ciała bliskich. Sęk w tym, że ich tu nigdy nie było.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje