Reklama

"Protokoły mędrców Syjonu". Spisek, w który wierzą miliony

Żydzi studiujący Talmud w 1906 roku /Ephraim Mose Lilien /East News

Zaczęto drukować miliony egzemplarzy jako dowód na to, że rewolucja bolszewicka to zaplanowany przez Żydów zamach na światowy porządek, którego celem jest przejęcie władzy nad światem. Skutkowało to antyżydowskimi protestami, licznymi pobiciami i morderstwami.

"Protokoły" zdemaskowane

Reklama

Niespójnością historii, jaka kryje się za powstaniem i pierwotnym źródłem, "Protokołów" zainteresował się Lucien Wolf, który jeszcze w 1920 roku opublikował szereg dokumentów świadczących o tym, że "Protokoły" zostały spreparowane przez tajną policję z fragmentów kilku książek. W 1921 roku wydal na ten temat książkę.

Artykuły demaskujące operację Ochrany opublikował również "The Times". Philip Grave opierając się na badaniach Wolfa i swoim śledztwie dziennikarskim udowodnił, że dokumenty powstały w 1903 roku w Petersburgu, a nie jak twierdzono przed 1884, czy 1901 rokiem.

Historycy, językoznawcy, jak też literaturoznawcy uznają "Protokoły mędrców Syjonu" za plagiat tekstów XIX-wiecznych autorów i fałszywkę propagandową, która miała zdyskredytować ruch socjalistyczny w Rosji na przełomie XIX i XX wieku. Podobnie uważają sądy. 19 maja 1934 roku szwajcarski sąd, uznał "Protokoły" za "fałszerstwo, plagiat i plugawą literaturę". W podobnym procesie w sierpniu 1934 roku, południowoafrykański sąd nałożył grzywnę w wysokości 1775 funtów na trzech mężczyzn rozpowszechniających "Protokoły".

Broszurka ta jednak nadal jest dla wielu antysemitów dowodem na żydowskie dążenia do panowania nad światem. Bardzo popularne są w krajach arabskich, gdzie często są obowiązkową lekturą szkolną. Podobną popularnością cieszą się w Japonii, gdzie uważane są za... znakomity podręcznik, pokazujący jak stworzyć mocarstwo. Stworzenie "Protokołów mędrców Syjonu" można prawdopodobnie za najlepszą akcję dezinformacyjną w historii służb specjalnych. Jej legenda jest żywa ponad 100 lat.

Źródła:

Göran Larsson; "Protokoły Mędrców Syjonu - prawda czy fałsz?"; Warszawa 2004
Paweł Śpiewak; "Żydokomuna"; Warszawa 2012

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje