Reklama

Prehistoryczny seks. Homo sapiens i Neandertalczycy

Homo sapiens wdawali się w stosunki seksualne z Neandertalczykami o wiele częściej, niż nam się wydaje /Wikimedia Commons /domena publiczna

Homo neanderthalensis dzisiaj jest dla nas ciekawostką spotykaną głównie w książkach. Ale pierwsi przedstawiciele naszego gatunku żyli z nimi przez długi czas. Jak się okazuje, czasem będąc w bardzo bliskich stosunkach.

Niemieccy naukowcy potwierdzili przypuszczenia, które pojawiły się w świecie nauki już jakiś czas temu. Pierwsi homo sapiens uprawiali seks z Neandertalczykami i innymi "prymitywnymi kuzynami" całkiem często, wbrew powszechnemu przekonaniu.

Reklama

Badacze odkryli, że częstotliwość relacji międzygatunkowych znacząco wzrosła w momencie, gdy nasi przodkowie zaczęli migrować z dzisiejszej Afryki około 75 tys. lat temu. Danych do badań dostarczył projekt 1000 Genomes, który ma na celu szczegółowe skatalogowanie ewolucji ludzkich genów.

Analiza DNA homo neanderthalensis pochodzących z dzisiejszej Eurazji pokazała, iż to zjawisko trwało aż przez 35 tys. lat. Zdecydowanie dłużej niż nasza cywilizacja. Były to często złożone relacje sieciowe w grupach, czyli, mówiąc prostszym językiem, stosunki grupowe. Członkowie zbiorowości odbywali stosunki z innymi, nie przejmując się za bardzo takimi pojęciami dzisiejszych ludzi jak "para" czy "związek".

Bardzo możliwe, że za każdym razem, kiedy dwie grupy różniące się od siebie gatunkowo zamieszkiwały to samo miejsce w tym samym czasie, miały ze sobą kontakt, który przeradzał się czasem w coś więcej niż tylko wymianę opinii o pogodzie.

Te hipotezy zostały potwierdzone w badaniu opublikowanym na łamach szanowanego pisma "Nature Ecology and Evolution". Dowodem miałby być ślad, który homo neanderthalensis pozostawili w naszych genach. "Odziedziczyliśmy" rzekomo od nich 2 proc. naszego DNA - konkretnie miałaby być to część odpowiadająca za układ odpornościowy i podatność na choroby. Co ciekawe największy fragment genotypu człowieka neandertalskiego mają dzisiaj Azjaci.

Choć jeszcze nikt tego nie zrobił, te rewelacje można oczywiście jeszcze podważyć. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że kilkadziesiąt tysięcy lat temu społeczne reguły wyglądały zupełnie inaczej niż tego dzisiejsze. Rozwiązłość była powszechna, więc jest wielce prawdopodobne, że mamy w sobie domieszkę genów neandertalskich. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje