Reklama

Pas cnoty - mit, w który dotychczas wierzyłeś

O pasach cnoty nie pisano w szkolnych podręcznikach historii, ale każdy słyszał, że rycerze zakładali je swoim "damom serca", aby te pozostawały wierne w czasie ich nieobecności. Mało kto jednak wie, że... to nieprawda.

Tak naprawdę urządzenia te weszły do szerszego użycia dopiero w XVIII wieku. W średniowieczu, a zwłaszcza w czasach wypraw krzyżowych (XI - XIII wiek), rycerze najprawdopodobniej nie wiedzieli nawet o ich istnieniu

Pochodząca z 1405 roku książka pod tytułem "Bellifortis" ("Fortyfikacje wojenne") autorstwa Konrada Kaysera zawiera pierwszy opis pasa cnoty. Aż dziw bierze, że umieszczono go w publikacji pełnej rysunków ówczesnej broni oraz konstrukcji o przeznaczeniu militarnym.

Kayser trochę żartobliwie opisał go jako przyrząd wykonany na potrzeby czworonożnych stworzeń. Zalecał on używanie go przez "młodzież chcącą zachować posłuszeństwo".

Reklama

Warto też wspomnieć, iż określił on ten wynalazek jako "florencki", co wskazywałoby, że powstał on, lub przynajmniej był często używany, na terenach dzisiejszej Italii. 

Najstarszy z zachowanych pasów cnoty datuje się na rok 1388. Historycy nie są jednak do końca pewni, czy wystawiony w weneckim Pałacu Dożów eksponat faktycznie pochodzi z tamtych czasów. Podejrzewa się, że mógł on zostać wykonany dla żony Francesco Novello da Carrara, jednego z władców Padwy, .

Jednakże na przestrzeni ostatnich lat udowodniono, że wiele z pasów cnoty znajdujących się w zbiorach muzeów na całym świecie nie jest tak stara, jak się tego spodziewanego. Badania wykazały, że pasy cnoty, które rzekomo pochodziły z XV wieku okazywały się młodsze nawet o 400 lat!

Dlaczego urządzenia te przeżyły w XIX wieku swój renesans bądź też, jak twierdzą niektórzy eksperci, zaczęły być szeroko stosowane po raz pierwszy? Odpowiedzią jest ówczesne przekonanie o szkodliwości masturbacji. To właśnie dla ochrony przed ową "pokusą" kobietom zakładano pasy cnoty. Innym wytłumaczeniem było osłanianie intymnych części ciała podczas pracy w trudnych warunkach.

Należy dodać, że w wiktoriańskiej Anglii zwyczajowo młodym dziewczynom zabraniano nawet jeżdżenia na rowerze, aby uniknęły one "przypadkowej stymulacji". Dla chłopców szyto nawet spodnie ze specjalnymi kieszeniami, aby nie mogli oni dotykać przez nie własnych genitaliów.

Opowieści o tym, że pasy cnoty nosiły dwórki czekające na powrót dzielnych wojaków należy włożyć między bajki. Nie można jednak zapominać o tym, że sama idea podobnego urządzenia co jakiś czas powraca. Jedną z jego ostatnich inkarnacji jest Rape-Axe wynaleziony w 2005 roku przez Sonnet Ehlers. Kobieta ta chciała opracować skuteczną metodę na gwałcicieli. Zaproponowane przez nią rozwiązanie okazało się niezwykle efektywne, ale to już temat na inny artykuł...

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: pas cnoty | historia | seks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje