Odnaleziony topór może być największym tego typu znaleziskiem w historii

W Arabii Saudyjskiej odkryto prehistoryczny topór ręczny, który mierzy ponad pół metra długości. Jest to prawdopodobnie największe takie znalezisko na świecie. Kamienne narzędzie, mimo swojej wielkości wydaje się zaskakująco poręczne i z łatwością można je trzymać obiema rękami, twierdzą badacze.

To może być najstarsze znalezisko tego typu w historii

Archeolodzy pracujący na stanowisku w Arabii Saudyjskiej odkryli prawdopodobnie największy w historii prehistoryczny topór ręczny. Narzędzie zostało wykonane z kamienia i mierzy ponad pół metra długości. Wydaje się, że mógłby posługiwać się nim jedynie prawdziwy barbarzyńca. Jednak badacze przyznają, że mimo niewiarygodnych rozmiarów narzędzie jest jednocześnie niezwykle poręczne i łatwo je utrzymać obiema rękami.  

Archeolodzy odnaleźli go podczas prac na równinie Qurh, na południe od Al-Ula, regionu w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Obie strony topora noszą ślady ostrzenia, sugeruje to, że mógł być używany do siekania. Naukowcy nie są jednak pewni, w jaki sposób używano kamiennego narzędzia i jaki gatunek się nim posługiwał, czy był to Homo erectus, czy Homo sapiens. 

Reklama

Narzędzie skrywa wiele tajemnic

Nie wiadomo na ten moment również, ile lat ma to narzędzie, potrzebne są specjalistyczne badania, aby móc ustalić przynajmniej przybliżoną datę. Według wstępnej oceny archeologów, w której biorą pod uwagę formę i cechy oraz innych znalezionych w tym miejscu artefaktów, topór może pochodzić sprzed 200 tys. lat. Możliwe jest, że pochodzi on z dolnego lub środkowego paleolitu.  

Mało brakowało, a archeolodzy w ogóle nie zauważyliby znaleziska. Większość odnalezionych w tym miejscu toporów była mniejsza, ten jeden imponuje swoją wielkością.  

Badania w Qurh cały czas trwają, a archeolodzy mają nadzieję na kolejne tego typu znalezisko. Jednak sezon polowy dobiega końca, trwa od października do grudnia. Prace zostaną wznowione już w 2024 roku.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Arabia Saudyjska | Archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama