Reklama

Największe pandemie w historii ludzkości

Pracownicy Czerwnonego Krzyża zabierają chorego na grypę, St. Louis, Missouri 1918 rok. Póki nie wynaleziono szczepionek, w latach 1918-21zmarło nawet 100 mln ludzi /US Army /domena publiczna

W historii ludzkości pojawiały się okresy, kiedy wymierały całe państwa z powodu pandemii chorób zakaźnych. Dziś w erze szczepionek i rozwiniętej medycyny ludzkość jest znacznie bezpieczniejsza, jednak nie raz była na skraju.

Różnego rodzaju pandemie dotykały ludzkość od zarania dziejów. Zdarzało się, że w wyniku choroby umierało nawet 90 procent mieszkańców państw. Tak było w wyniku serii epidemii chorób przywiezionych przez Europejczyków na teren obecnego Meksyku. W XVI wieku z populacji liczącej 25 mln mieszkańców w wyniku ospy, odry i tyfusu zmarło 60-90 procent Indian. W 1576 roku Juan de Torquemada, katolicki misjonarz napisał, że kraj jest całkowicie wyludniony.

Inne pandemie były nie mniej niebezpieczne. Kilkadziesiąt milionów ofiar pochłonęła cholera w kolejnych seriach ataków na całym świecie. Tamę kolejnym śmierciom postawiły dopiero badania Roberta Kocha, który odkrył bakterię winną za śmieć dziesiątek milionów ludzi. Jakie były największe epidemie w historii ludzkości?

Dżuma w Azji. 27 mln ofiar

Reklama

Dżuma powracała z różną siłą co kilka-kilkanaście lat, zabierając ze sobą nawet jedną trzecią światowej populacji ludzkości. W swej historii z ogromną siłą zaatakowała trzy razy. Ostatnim razem w latach 1855-1959 zabiła ponad 27 mln ludzi, głównie w Chinach, gdzie zmarło 12 mln osób i w Indiach, w których choroba pochłonęła 10 mln ofiar.

Z Azji dżuma ruszyła dalej. Najpierw do Australii, gdzie w Sydney i najbliższych okolicach zmarło 1000 osób, a potem wraz z chińskimi emigrantami zarobkowymi do Stanów Zjednoczonych. Do dziś w Arizonie, Kalifornii, Kolorado i Nowym Meksyku każdego roku notuje się 5-15 przypadków zachorowań na odmianę przywiezioną na początku XX wieku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje