Na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego odkryto monety z XVIII wieku

Monety z czasów króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego zostały znalezione na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Odkrycie o tyle zaskoczyło archeologów, że tereny te obfitują w artefakty z czasów II wojny światowej, natomiast XVIII-wieczne znalezisko są tutaj rzadkością.

Znaleziono świetnie zachowane XVIII-wieczne monety

Monety podczas prowadzenia prac powierzchniowych odkrył archeolog Olaf Popkiewicz. Działania na tym terenie prowadzone są w ramach działań Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Jak przyznaje Popkiewicz, to znalezisko było zaskoczeniem, ponieważ na tych terenach zazwyczaj znajdowano przedmioty z czasów II wojny światowej.  

Depozyt czternastu srebrnych monet leżał bardzo płytko, niemal tuż pod mchem. Co więcej, zachowały się w bardzo dobrym stanie, sugeruje to, że mogłoby ich być w tym miejscu więcej. Popkiewicz wyjaśnia, że im więcej monet jest razem zakopanych, tym lepiej się zachowają.  

Monety z Królestwa Pruskiego

Reklama

Monety pochodzą z XVIII wieku z przedziału czasowego 1764-1770. W tamtym czasie najwyższym nominałem monety obiegowej w Królestwie Prus był talar, a zaraz po nim był ort, którego równowartość można przeliczyć na 18 groszy. To właśnie te monety przeważają wśród odnalezionych.  

Monety bite w XVIII wieku były bardzo podobne do tych współczesnych, zwłaszcza pod względem nakładów emisyjnych. W związku z czym, jak przyznaje archeolog, tych monet w ziemi znajduje się naprawdę dużo.  

Wdecki Park Krajobrazowy odkrywa swoje tajemnice

Wdecki Park Krajobrazowy leży w środkowo-wschodniej części Borów Tucholskich. Prowadzenie na tych terenach powierzchniowych badań archeologicznych jest kłopotliwe ze względu na to, że porastają je lasy.  

Jednak dzięki prowadzonych w ostatnich latach analiz ukształtowania terenu technologią LiDAR, odkryto wiele ciekawych miejsc i artefaktów. Między innymi pozostałości średniowiecznych hut żelaza czy osadę z czasów rzymskich. Ostatnio natomiast we wsi Stara Rzeka odkryto cmentarzysko Gotów.   

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy