Reklama

MiG-19PM. Muzeum odnawia cenne eksponaty

Radziecki MiG-19 w locie /Sovfoto/Universal Images Group /East News

Unikatowy MiG-19PM ze zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie doczeka się renowacji. Ten niezwykle rzadki eksponat jest jednym z ciekawszych, stojących w tzw. "Alei Migów".

Wiele eksponatów Muzeum Lotnictwa Polskiego stoi na ekspozycji plenerowej, co powoduje, że z każdym rokiem ich stan się pogarsza. Muzeum ze względu na ograniczone środki finansowe nie może sobie pozwolić na renowację wszystkich eksponatów. Stąd w pierwszej kolejności odnawiane są najcenniejsze statki powietrzne.

Reklama

MiG-19PM znajduje się w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w oryginalnym stanie. Co oznacza, że jest bardzo niekompletny. Ponadto z każdym rokiem jego stan się pogarszał ze względu na wiek i wymuszone sytuacją warunki przechowywania.

Muzealny MiG-19 PM posiada poważne uszkodzenia strukturalne oraz powierzchniowe. Silnej degradacji uległy warstwy malatury. Istnieją spore braki w substancji ogólnej płatowca, które wymagają uzupełnień w oparciu o istniejące elementy i dokumentację. W szczególnie złym stanie znajduje się owiewka kabiny pilota. Niezbędną jest całkowita renowacja powłok malarskich. Ze względu na znaczną ilość elementów, które wymagają dokładnej rewaloryzacji pracownicy muzeum będą musieli rozebrać maszynę na części pierwsze.

Mikojan-Gurewicz trafił do renowacji jako jeden z pierwszych ze względu na jego unikatowość oraz wartość historyczną. MiG-19PM jest jednym z najrzadziej występujących samolotów tego typu w placówkach muzealnych na całym świecie oraz jedną z trzech maszyn tego typu zachowanych w Polsce. Jest również jedyną maszyną tego typu w kraju, która jest udostępniona z bliska osobom zainteresowanym. Pozostałe dwa samoloty znajdują się w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu oraz jako pomnik przed bazą amerykańską w okolicy Słupska.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje