Miał tak duży mózg, że nie mieścił się w sarkofagu. Naukowcy w szoku!

Był potomkiem "świętej" rodziny, miał odziedziczyć po ojcu rolę kapłana boga płodności Min, ale życie miało inne plany. Naukowcy zrekonstruowali właśnie wizerunek starożytnej egipskiej mumii, która wprawiła ich w osłupienie.

Był potomkiem "świętej" rodziny, miał odziedziczyć po ojcu rolę kapłana boga płodności Min, ale życie miało inne plany. Naukowcy zrekonstruowali właśnie wizerunek starożytnej egipskiej mumii, która wprawiła ich w osłupienie.
Naukowcy odkrywają kolejne tajemnice starożytnego Egiptu i jego rytuałów (zdj. poglądowe) /123RF/PICSEL

Miał 14 lat i nienaturalnie dużą głowę

Ten 14-letni chłopiec imieniem Minirdis pochodził z szanowanej rodziny i miał odziedziczyć po ojcu rolę kapłana boga płodności Min (ich imiona znamy dzięki napisowi na trumnie), ale los miał inne plany.

A mowa o egipskiej mumii sprzed 2300 lat, pochowanej na cmentarzu Achmim w Górnym Egipcie i odnalezionej w 1925 roku, która od początku budziła ogromne zainteresowanie badaczy. Wszystko dlatego, że miała wyjątkowo dużą głowę - teraz, dzięki nowoczesnej technologii, w końcu zyskała twarz i zdradziła sekrety swojej przypadłości.

Jak wyjaśnia Cicero Moraes, główny autor badania, chłopiec chorował na megalencefalię, zaburzenie charakteryzujące się nienormalnie dużym mózgiem. Czaszkę można uznać za megalencefaliczną, jeśli obwód przekracza 2,5 odchylenia standardowego dla wieku i płci danej osoby, a w tym przypadku były to 3 odchylenia.

Po 2300 latach odzyskał twarz. Tak wyglądał za życia

Reklama

Aby dowiedzieć się więcej o mumii i tym jak Minirdis wyglądał za życia, kierując się danymi pochodzącymi od żywych osób z odpowiedniej grupy wiekowej, naukowcy stworzyli cyfrowy model czaszki, a następnie zdeformowali go do wymiarów odpowiadających szczątkom.

Efekt? Młoda i niewinna twarz należąca do nastolatka, który wiódłby wygodne i dostatnie życie, ponieważ jego ojciec należał do elity religijnej. Niestety zostało ono przerwane w wieku 14 lat i jak podkreślają naukowcy, niekoniecznie z powodu megalencefalii.

Choroba ta może być powodować opóźnienia rozwojowe, niepełnosprawność intelektualną, drgawki, a nawet paraliż, ale może też być łagodna. Jak było w tym przypadku? Nie wiadomo, a przyczyna śmierci chłopca pozostaje tajemnicą.

Szczątki Minirdisa znajdują się aktualnie w zbiorach Field Museum w Chicago, gdzie jak twierdzą autorzy badań, "oczy sprzed tysięcy lat obserwują ludzi teraźniejszości, którzy szukają odpowiedzi na temat swojej przeszłości".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mumia | starożytny Egipt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama