Reklama

Katastrofa "Eriki". W męczarniach zginęły setki tysięcy istnień

Tonąca "Erika". Rufa i dziół zatonęły w odległości wielu mil od siebie /domena publiczna

Katastrofy tankowców są ogromnym zagrożeniem dla ekosystemów morskich. Każdy taki wypadek skutkuje ogromnymi i długotrwałymi konsekwencjami. Katastrofa tankowca MV "Erika" zmieniła wiele w kwestii bezpieczeństwa morskiego.

Reklama

Na początku grudnia 1999 roku "Erika" wyszła z portu w Rotterdamie z ładunkiem 31000 ton mazutu. Tankowiec ruszył wzdłuż wybrzeża Francji, kierując się do Biskajów. Potem przez Cieśninę Gibraltarską miał dotrzeć do włoskiego Livorno. Jednak na wysokości Bretanii napotkał sztorm. Kapitan Krun Martin zdecydował się przez niego przejść.

Reklama

W niedzielę, 12 grudnia 1999, rano statek trafił na silny sztorm, podczas którego podmuchy wiatru dochodziły do 140 km/h. W pewnym momencie, kiedy tankowiec znajdował się na wysokości wybrzeża Finistere, silne uderzenie wiatru i fali przewróciło jednostkę na burtę.

Kapitan Martin nakazał wysłać sygnał SOS i przygotować się do zejścia z pokładu. Chwilę później kolejne uderzenie wiatru i fal, przełamało jednostkę na pół. Na szczęście uratowała się cała załoga. Jednak do morza wyciekło ok. 13,6 mln litrów mazutu.

Wiatr i prądy morskie skierowały tę olbrzymią plamę w stronę wybrzeża Bretanii.

Klęska ekologiczna

Plama skaziła około 400-500 kilometrów francuskiego wybrzeża. Na nic zdały się próby odgrodzenia plamy od wybrzeża. Pogoda nie sprzyjała statkom ratowniczym. Wkrótce, na wezwanie lokalnych władz i organizacji ekologicznych na wybrzeżu pojawiły się tysiące ochotników, którzy wyłapywali oblepione mazutem zwierzęta.

Na wybrzeżu Francji i Hiszpanii zimują miliony ptaków z całej Europy. Wolontariusze wyłapywali zwierzęta i odsyłali je do specjalnych ośrodków na całym kontynencie, gdzie były myte i odkażane. Dla wielu było jednak za późno. Pióra zlepione substancjami ropopochodnymi tracą swoje właściwości, co powoduje wyziębienie organizmu. Władze i ekolodzy oszacowali, że zginęło 300-500 tys. ptaków.

Więcej o katastrofie "Eriki" w programie Poza kontrolą: Zatonięcie tankowca "Erika", 26.04 o 22:00 na Polsat Doku.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: katastrofy | biologia morska | wypadek | erika | MV Erika | Polsat Doku

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje