Reklama

Hitler i islam. Po co mu byli muzułmanie?

Adolf Hitler był zafascynowany islamem /Scherl / SZ-Photo /Agencja FORUM

Współpraca z podludźmi

Nazistom pozostały jedynie złoża ropy w Rumunii i bardzo wymagająca pod względem energetycznym produkcja paliwa syntetycznego pozyskiwanego z węgla brunatnego. Dlatego także częścią niemieckiej strategii wojennej było także przejęcie złóż ropy w okolicy Zatoki Perskiej.

Reklama

Z tego powodu niemiecka ofensywa w lecie 1942 roku skierowana była na Kaukaz i do bogatych w ropę rejonów w okolicy Morza Kaspijskiego. Jednocześnie na wiosnę 1942 roku niemieckie Afrikakorps weszły w głąb Egiptu. Naziści jednocześnie zakładali, że w przypadku ich sukcesu, do Państw Osi dołączy neutralna dotąd Turcja.

Pokonany ZSRR

Szybki postęp armii niemieckiej w Rosji w latach 1941-1942 spowodował nie tylko stratę większości ziemi rolnej w kraju, zwłaszcza na Ukrainie, ale także strategicznego przemysłu. Na koniec roku 1941 roku pojawiła się więc realna groźba, że Armia Czerwona nie będzie miała żadnych zapasów jedzenia ani broni.

Alianci, głównie Amerykanie i Kanadyjczycy, wspierali Rosję w walce przeciwko Niemcom. Problem stanowiła jednak kwestia dostarczenia zapasów do Rosji.

Ratunek dzięki Persji

Jedyną drogą, którą można było przez cały rok wykorzystywać do transportu zapasów na front dostatecznie szybko, był tzw. korytarz perski.

Statki z Ameryki pływały obok Przylądka Dobrej Nadziei i kierowały się do Zatoki Perskiej, skąd transportowano załadunek po nowo wybudowanej kolei do Rosji (Azerbejdżan).

Do końca wojny tym sposobem przewieziono do ZSRR 4,2 miliona ton zapasów, czyli ponad 65 procent całej pomocy wysłanej przez Aliantów do kraju.

21 wiek - history

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje