Gratka dla fanów J.R.R. Tolkiena. Ujawniono nieznane fakty

Natrafiono na wyjątkowe znalezisko dotyczące przodków J.R.R. Tolkiena. O powiązaniach rodziny cenionego pisarza z Polską wiadomo było od jakiegoś czasu, jednak teraz odnaleziono dowody, które ujawniają nowe informacje. Przodek lubianego autora brał udział w obronie Gdańska przed Rosjanami!

Natrafiono na wyjątkowe znalezisko dotyczące przodków J.R.R. Tolkiena. O powiązaniach rodziny cenionego pisarza z Polską wiadomo było od jakiegoś czasu, jednak teraz odnaleziono dowody, które ujawniają nowe informacje. Przodek lubianego autora brał udział w obronie Gdańska przed Rosjanami!
Dzięki wieloletnim badaniom wiadomo o powiązaniach rodziny J.R.R. Tolkiena z Polską. Teraz ujawniono nowe fakty. /Haywood Magee /Getty Images

Garnizon Gdańsk zamieścił komunikat o ciekawym odkryciu. "Przeglądająć Sterbkasse artylerii gdańskiej w poszukiwaniu artylerzystów zaciągniętych w 1733 i 1734 roku trafiliśmy na... Całkowicie nową informację o praprapradziadku J.R.R. Tolkiena", poinformowali w mediach społecznościowych.

Gratka dla miłośników Tolkiena

Wieści o powiązaniach rodziny Johna Ronalda Reuela Tolkiena z Polską przewijają się w internecie od dłuższego czasu. Sporo na ten temat udało się ustalić dzięki wieloletnim badaniom Ryszarda Derdzińskiego. Jego odkrycia na przykład pozwoliły na stwierdzenie, że praprapradziadek cenionego pisarza w XVIII wieku pojawił się w Gdańsku.

Reklama

Przeglądając archiwalia, Krzysztof Kucharski, który zajmuje się badaniem dziejów Gdańska, natrafił natomiast na kolejne dowody na obecność rodziny J.R.R. Tolkiena w tym mieście - wraz z dokładnymi datami oraz działaniami, z jakimi związany był praprapradziadek twórcy - Christian Tolkien.

Gdańsk i Christian Tolkien

O bardzo ciekawym dla historyków oraz dla miłośników Tolkiena odkryciu poinformował w mediach społecznościowych Garnizon Gdańsk. "Czasami odkrycia zdarzają się przypadkowo, nawet te bardzo ważne", napisano.

- Przyjrzyjmy się karcie numer 14. z "Rechnung bey der Artillerie-Sterbkasse 1660-1792". Pierwsza kolumna to data przyjęcia artylerzysty do kasy, druga - imię i nazwisko. Na miejscu dziwiętnastym czytamy, że przyjęto w listopadzie 1733 roku kanoniera Christiana Tolkiena - opisuje Garnizon Gdańsk.

Jak udało się ustalić, w notatkach tych dodano, że w lutym 1746 roku krewny J.R.R. Tolkiena został awansowany na bombardiera.

 
- Zaciąg Christiana nastąpił najprawdopodobniej na podstawie decyzji komisarza artylerii Johana Sigismunda Ferbera z dnia 26 października 1733. Komisarz polecił wtedy "zwiększenie i uzupełnienie artylerii o 20. zdolnych ludzi, którzy opanowali sztukę artylerii, są wyznania ewangelickiego i mają być zatrudnieni w służbie miasta z pełna pensją" (recesy Rady Wojennej za lata 1717-1735, strona 133) - precyzuje Garnizon Gdańsk.

Nowe ustalenia na temat powiązań Tolkiena z Polską

Dotychczasowe dane, zebrane przez Ryszarda Derdzińskiego, wskazywały na obecność Christiana Tolkiena w Gdańsku w 1740 roku. Nowe odkrycie oznacza, że w rzeczywistości praprapradziadek J.R.R. Tolkiena przebywał w tym mieście na pewno już w 1733 r., a do tego brał udział w obronie Gdańska podczas oblężenia miasta przez Rosjan i Sasów w 1734 roku.

Jak podkreślono we wpisie na profilu, który prowadzi Garnizon Gdańsk, to nie koniec tematu - badania bowiem trwają!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gdańsk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama