Reklama

Fontanelle: Mroczny cmentarz wykuty w skale

Jednym z najmroczniejszych miejsc w Neapolu jest cmentarz Fontanelle. W tym dawnym kamieniołomie znajdują się szczątki ofiar epidemii i kataklizmów, które nawiedzały miasto. Poukładane równo koło siebie czaszki stanowią osobliwy widok.

Historia cmentarza Fontanelle sięga XVI wieku. Do jego powstania przyczyniły się dwa czynniki - przepełnienie kościelnych krypt oraz zakaz chowania zmarłych wewnątrz murów miasta. Szczątki zaczęto przenosić do opuszczonego kamieniołomu.

Reklama

Najwięcej osób pochowanych na tym cmentarzu to ofiary tragedii, jakie nawiedzały miasto - epidemii cholery czy trzęsień ziemi. Składano tam też ciała ubogich mieszkańców. Groty cmentarza wypełniają kości ok. 40 tys. anonimowych ludzi. To miejsce Roberto Rosselini uwiecznił w słynnym filmie "Podróż do Włoch" (1954).

"Położony w samym sercu Neapolu, wyznacza granicę pomiędzy światem żywych i umarłych. Wystarczy oddalić się od zgiełku ulic, od megafonów dostawców owoców i warzyw, od skuterów sunących pomiędzy samochodami, aby dotrzeć do rejonu gdzie znajduje się Kościół Najświętszej Maryi Panny od Carmine. Na prawo od Kościoła znajduje się cmentarz Fontanelle. Mieści się w starym kamieniołomie tuf. Katedra pod ziemią zawieszona pomiędzy ciemnością, a wiązkami światła przez nie przechodzącymi. Tu znajdują się kości i czaszki ok. 40 tysięcy anonimowych ludzi. W tym miejscu ciszy, śmierć nie jest już nie do pokonania : opiekującymi się zmarłymi są tzw. Capuzzelle" - dowiadujemy się z relacji na stronie "Paranormalni.pl".

Z czasem w Neapolu rozwinął się osobliwy kult dusz czyśćowych połączony z adopcją czaszek.

"Wybrana przez wiernego anonimowa czaszka, po umyciu, wyczyszczeniu i, a jakże, wycałowaniu, spoczywała na białej chusteczce otoczona kwiatami i różańcem. Często przenoszono ją do specjalnej kasetki-domu ze szklaną szybą i wyrytym nazwiskiem jej +rodzica+ oraz datą adopcji. W roku 1969 arcybiskup Neapolu zamknął cmentarz, stwierdzając, że kult dusz czyśćowych jest bliski fetyszyzacji" - pisze w swojej książce "Włosi. Życie to teatr" italianista Maciej A. Brzozowski.

Kilkanaście lat temu władze miasta zadecydowały o przeprowadzeniu remontu nekropolii i udostępnieniu jej zwiedzającym. Remont zakończył się w 2006 roku, ale po protestach mieszkańców cmentarz ponownie zamknięto na cztery lata. Od 2010 roku Fontanelle dostępny jest już dla turystów bez żadnych ograniczeń. Wstęp jest bezpłatny.INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje