Reklama

Czy Piłsudski planował inwazję na ZSRR w 1926 roku? Feliks Dzierżyński bił na alarm

Józef Piłsudski w samochodzie ze swoim adiutantem, Mieczysławem Lepeckim. Fotografia z 1932 roku /Narodowe Archiwum Cyfrowe /domena publiczna

„Cały szereg danych przemawia do mnie z niewątpliwą jasnością, że Polska przygotowuje się do militarnej agresji przeciwko nam w celu oderwania od ZSRR Białorusi i Ukrainy” – pisał w notce skierowanej do Stalina Feliks Dzierżyński. Krwawy szef OGPU był przekonany, że po przejęciu władzy przez Piłsudskiego polskie wojska ruszą na wschód. Wywiad Armii Czerwonej miał diametralnie inne zdanie na ten temat.

Reklama

Zamach stanu przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego w maju 1926 roku żywo interesował władze Moskwie. O tym, co na temat przewrotu myśleli Niemcy pisałem w innym artykule. Włodarze ZSRR gorączkowo starali się przewidzieć dalsze kroki Marszałka.

"Piłsudski z pogardą patrzy na nasze jednostki wojskowe"

Reklama

W alarmistyczne tony szczególnie mocno bił Feliks Dzierżyński. Wszechpotężny szef Zjednoczonego Państwowego Zarządu Politycznego (OGPU) nie miał wątpliwości, że za przejęciem władzy przez Piłsudskiego stała wrogo nastawiona do Sowietów Wielka Brytania.

Jednocześnie uważał, że uderzenie Wojska Polskiego na Związek Radziecki to tylko kwestia czasu. Jak czytamy w książce Krzysztofa Grzegorza Raka pt. Piłsudski między Stalinem a Hitlerem Żelazny Feliks już w czerwcu 1926 roku, podczas rozmowy ze swoimi współpracownikiem Henrykiem Lauerem, stwierdził, że:

(...) cała partia musi wiedzieć o sytuacji i przyjąć czujną postawę. Posiadamy informacje o tym, że Piłsudski z pogardą patrzy na nasze jednostki wojskowe i liczy, że uda mu się doszczętnie nas rozbić. Jestem przekonany, że głęboko się myli.

W pierwszym okresie wojny będziemy musieli oddać Mińsk, część Ukrainy, ale trzeba będzie to zrobić, minimalizując straty, bez paniki. A potem tak nimi wstrząśniemy, że polecą wióry. (...) W każdym razie przesuniemy granice na Bug, przyłączymy zachodnią Ukrainę do USRS, oddamy Wilno Litwie i w ten sposób utworzymy bezpośrednią granicę z Niemcami.

____________________________________________

Przeczytaj również na łamach portalu WielkaHistoria.pl o tym czy Piłsudski chciał oddać Niemcom część polskiego terytorium. Słowa jego wysłannika dają do myślenia.


Wielka Historia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje