Reklama

Cztery zaginione zabytki Egiptu. Jakie skrywały tajemnice?

Pod Gizą znajduje się wejście do zaświatów, Egipcjanie chowali ciała byków w wielkich trumnach i zbudowali labirynt bardziej fascynujący niż same piramidy... Takie i inne stwierdzenia znajdują się w dziełach starożytnych na temat Egiptu. Czy te cuda naprawdę istnieją?

Kraina nad Nilem do dziś nie odkryła przed nami wszystkich swoich tajemnic. W starożytnych dokumentach zachowały się informacje o budowlach, których archeolodzy do tej pory nie odnaleźli. Także dawni podróżnicy opisywali Egipt zupełnie inaczej, niż znamy go z historii. Czy te historie zostały wymyślone? A może archeologowie nie odkryli jeszcze całej prawdy?

Podziemny kompleks pod Gizą istniał naprawdę?

Reklama

Prawdopodobne miejsce: między Sfinksem a Piramidą Cheopsa

Zagadka: istnienie Komnaty Zapisków

Dziesiątki najbardziej doświadczonych naukowców niestrudzenie badają tereny Gizy przy pomocy najnowszych technologii i radarów. Koncentrują się przede wszystkim na podziemiach Piramidy Cheopsa i Sfinksa. Egipscy badacze są jednak pełni sceptycyzmu. 

Nie istnieją żadne dowody na to, że pod ziemią znajdują się ukryte pomieszczenia, twierdzi archeolog Zahi Hawass (ur. 1947). Jego słowa zostają jednak pominięte milczeniem. Czego właściwie naukowcy szukają?

Komnata tajemnic

Pod prawą łapą Sfinksa znajduje się wejście podziemne. W połowie drogi między Piramidą Cheopsa a Sfinksem znajduje się Komnata Zapisków, twierdził w połowie XX wieku amerykański mistyk Edgar Cayce (1877-1945), znany także jako Śpiący Prorok. Wspomniana Komnata Zapisków miała być miejscem, w którym złożono 32 tablice, na których opisano historię Atlantydy. 

O tym tajemniczym miejscu uczeni mówili już w starożytności, dodając, że ukryte są tam również opisy budowy piramid, nauka dotycząca astronomii i matematyki oraz święte księgi. Jednak dlaczego Komnata Zapisków miałaby się znajdować właśnie pod Sfinksem? Niektórzy badacze sugerują, że legenda ta powstała na podstawie obrazu faraona Totmesa IV, który oddaje cześć Sfinksowi stojącemu na tajemniczej świątyni. Herodot także pisał o znajdującym się pod monumentem labiryncie, który prowadził aż do świata podziemi. Czy to tylko mity?

Dziwny grób

Odnalezienie ukrytego grobu Cheopsa zdaje się potwierdzać legendy. W zimie 1934 roku egipski archeolog Selim Hassan (1887-1961) odkrył głęboki szyb, na którego końcu znajdowało się pomieszczenie z dwiema trumnami oraz otwór wypełniony wodą. 

Dopiero jednemu z jego następców, Zahiemu Hawassowi, udało się wypompować wodę i stanąć w komnacie, gdzie pomiędzy dwoma słupami dostrzegł sarkofag. To znalezisko może potwierdzać słowa Herodota, że faraon Cheops został pogrzebany na sztucznej podziemnej wyspie, zalanej przez Nil. Jeszcze bardziej zagadkowy jest fakt, że z podziemnej komnaty wiedzie tunel. Według Hawassa jest on jednak prawie całkowicie zasypany. Dlaczego nikt nie stara się go odgruzować?


21 wiek

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Egipt | zabytki | starożytność

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje