Reklama

Choroby weneryczne. Największy wróg żołnierza

Niemiecki "burdel na kółkach". Tego typu lupanary były bardzo popularne, również w Wojsku Polskim /domena publiczna

Weneryczna plaga

W 1919 roku władze zorganizowały spis chorych cierpiących na choroby weneryczne. Okazało się, że  syfilisem, rzeżączką i wrzodem miękkim zaraziło się aż 4,4 proc. społeczeństwa. To były dane oficjalne. Ówcześni lekarze przypuszczali, że chorych jest znacznie więcej.

Reklama

Świadczy o tym choćby liczba żołnierzy, którzy byli wysyłani do szpitali wenerycznych. Tylko we lwowskim szpitalu meldowało się 1300 żołnierzy miesięcznie. W 1920 roku ich liczba przekroczyła kilkanaście tysięcy.

Lekarze robili wszystko, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób. Powstały liczne podręczniki, które miały pomóc w uświadamianiu żołnierzy. Henryk Mierzecki pisał w podręczniku "Co każdy żołnierz o chorobach wenerycznych wiedzieć powinien":

"W państwach Europy środkowej chorował przeciętnie każdy 30-letni mężczyzna dwa razy w swojem życiu na trypra, a kiłą obciążony był każdy czwarty, względnie piąty, mężczyzna. Statystyka wskazuje, że każda prostytutka po pięciu latach choruje na trypra, a po dziesięciu na kiłę. U nas w Polsce było jeszcze gorzej".

Walka z epidemią

Lekarze i oficerowie prowadzący pogadanki narzekali, że żołnierze często nie rozumieli wagi problemu i zasad profilaktyki, które im wpajano. Nie można się dziwić, jeśli oba najpopularniejsze podręczniki jako najskuteczniejszą metodę sugerowały wstrzemięźliwość. W "Pouczeniu o chorobach płciowych" pisano:

"Aby się ustrzec chorób płciowych, stosuj się do następujących rad:

Żyj moralnie i w zupełnej czystości aż do zawarcia małżeństwa".

Podobnie apelował Henryk Mierzecki:

"Zwyciężać możemy zarazy weneryczne, chroniąc się przed niemi, nie dopuszczając ich do nas. A czyż jest rzeczą naprawdę trudną tego naszego odwiecznego wroga nie dopuścić do opanowania i zniszczenia nas? Nie - droga jest łatwa - a broń skuteczna. Bronią tą, to nasza wola: chcieć wstrzymać się na czas wojny od obcowania płciowego - oto najskuteczniejsza broń z wrogiem naszym".

***Zobacz także***

TwojaHistoria.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Sławek Zagórski | historia | II Rzeczpospolita

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje