Reklama

Chłód, zamiast ocieplenia. Epoka lodowcowa nadejdzie w 2021?

Epoka lodowcowa nadejdzie po 2021? Są naukowcy, którzy o tym przekonują... /Agencja FORUM

Według rosyjskich naukowców po 2021 roku magnetyczna aktywność Słońca spadnie o 60% i nastanie kolejna epoka lodowcowa. Może niedługo będziemy jeździć na łyżwach po Wiśle lub Tamizie, ale pozostałe następstwa takiego ochłodzenia nie będą aż tak przyjemne. Co nam grozi?

Badacze uważają, że powinniśmy zapomnieć o globalnym ociepleniu i przygotować się raczej na solarne ochłodzenie. Według nich aktywność słoneczna w ciągu najbliższych dziesięciu lat zmniejszy się o 60%. Ma do tego dojść już w 2021 roku, kiedy temperatury na Ziemi zaczną wyraźnie spadać. Eksperci doszli do tego niepokojącego wniosku dzięki matematycznemu modelowi magnetycznej energii Słońca.

Reklama

Według ukraińskiej profesor matematyki Walentyny Żarkowej z angielskiego University of Northumbria nowy model matematyczny opiera się na niedawno odkrytej drugiej warstwie fal elektromagnetycznych wewnątrz Słońca. Kiedy obie z nich są jednolite, aktywność gwiazdy jest większa, kiedy się rozchodzą - jej moc słabnie.

Żarkowa twierdzi, że obie fale mają frekwencję 11 lat, częściowo różniącą się od siebie, a czasem wyrównującą się. Porównując je z realnymi danymi na temat przebiegającego cyklu słonecznego, zespół badaczki stwierdził, że prognozy są dokładne w 97%.

Jeśli te przypuszczenia są prawidłowe, nastanie okres znany jako Minimum Maudera. Pierwotnie był to czas aktywności solarnej w latach 1638-1715, kiedy na Słońcu nie pojawiały się żadne plamy, co miało wpływ na klimat, który był wyraźnie chłodniejszy. Temperatury miałyby zacząć spadać w 2021 roku, a w 2030 roku ma nastać tak mroźna pogoda, że możliwe będzie jeżdżenie na łyżwach na rzece Tamizie, przepływającej przez Londyn.

Dwa stulecia mrozu

Prawidłowość matematycznych modeli potwierdza również szef zespołu zajmującego się studiami kosmicznymi w Obserwatorium w Pułkowie (nieopodal Petersburga), astrofizyk Khabibullo Abdussamatov, który twierdzi, że nowa epoka lodowcowa będzie trwać co najmniej dwieście lat, a jej punkt kulminacyjny przypadnie na rok 2055. Według naukowca "małe" i "duże" epoki lodowcowe pojawiają się na Ziemi w regularnych cyklach. W przeszłości nadeszły w XII, XV, XVII i XIX wieku.

Zlodowacenie (glacjał) przeplata się z krótkimi cyklami międzylodowowcowych (interglacjał), trwającymi zwykle 11 500 lat. Ciepły okres, w którym żyjemy obecnie, zaczął się przed 12 tysiącami lat, więc nowa epoka lodowcowa może przyjść praktycznie w każdym momencie. Bardzo niska aktywność magnetyczna Słońca odpowiada udokumentowanym zimnym okresom, nękającymi w przeszłości Ziemię. Profesor Żarkowa twierdzi jednak, że jej model matematyczny, który z dokładnością do 97% wskazał obecność minionych małych epok lodowcowych, nie może być wykorzystany jako bezsprzeczny dowód potwierdzający jej ponowne nadejście.

Wielu naukowców jest przekonanych, że aktywność słoneczna do 2028 roku spadnie o 60%. Ich obliczenia opierają się na regularnym cyklu słonecznym, który znamy już od 200 lat. Pod koniec każdego etapu aktywność słoneczna osiąga maksimum, co możemy zaobserwować wokół siebie - ostatnie lata są bardzo gorące, a zimy nie tak surowe, jak bywało kiedyś. Możliwe, że to nie globalne ocieplenie zawładnęło naszą planetą, ale do głosu dochodzą ostatnie podrygi ciepłego cyklu.

Lodołamacz zamiast parowca

Szokujący jest także raport, przygotowany dla amerykańskiego rządu przez grupę najwyższej klasy naukowców, potwierdzający wyliczenia rosyjskich badaczy. Mówi się w nim, że za kilka lat w Wielkiej Brytanii i Skandynawii nieznośne mrozy nie pozwolą mieszkańcom na wychodzenie z domu. Na południowych plażach, na których dziś opalają się turyści, pojawi się gruba warstwa lodu i śniegu, a transport wodny umożliwi jedynie lodołamacz.

Według sprawozdania lotniska na północy zostaną zamknięte, a pociągi i autobusy przestaną kursować. Mroźne zimy wpłyną na wyczerpanie się zapasów pożywienia, a wszyscy będą z nadzieją oczekiwać przyjścia wiosny. Jeśli w ogóle to nastanie. Już za 24 miesiące na własnej skórze odczujemy zimniejsze warunki atmosferyczne, które za następne kilka lat przeobrażą się w okrutny klimat nowej epoki lodowcowej. Czas pokaże, czy matematyczne wyliczenia ekspertów będą miały odzwierciedlenie w rzeczywistości i czy badania przedstawione amerykańskiemu rządowi nie były jedynie scenariuszem filmu katastroficznego.

Obecna sytuacja nie jest pierwszą wyraźną zmianą klimatu, z jaką musiała poradzić sobie ludzkość. Dzisiejszy ciepły okres rozpoczął się pod koniec XIX wieku, poprzedzała go tzw. mała epoka lodowcowa, zapoczątkowana w XIV wieku. Mowa o długiej klimatycznej anomalii, która pozostawiła duże ślady w naszej historii i kulturze. Małą epokę lodowcową rozumie się jako ekstremalne wahania europejskiej pogody między XIV a XIX wiekiem, z punktem kulminacyjnym oscylującym w latach 1638-1715. Mimo że średnie temperatury spadły, nie był to, jak można by przypuszczać, nieustanny okres zimy, ale przede wszystkim stadium bardzo dużej niestabilności pogodowej. Mała epoka lodowcowa zastąpiła wyjątkowo ciepłą i stabilną fazę w X-XIII wieku, którą poprzedzało chłodne wczesne średniowiecze.


Treści popularno-naukowe z miesięcznika Świat na Dłoni wydawnictwa Amconex

Świat na Dłoni

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje