Archeolodzy odnaleźli starożytne miasto, które było ukryte przez 2000 lat

Półwysep Iberyjski nadal skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich udało się teraz ujawnić – badacze odkryli nieznane wcześniej miasto Titiakos. Ruiny mogą liczyć nawet 2000 lat. Kompleks został wzniesiony przez enigmatyczny lud Celtyberów.

W trakcie prac archeologicznych w hiszpańskiej prowincji Soria naukowcy odkryli nieznane do tej pory miasto Celtyberów, które ma około 2000 lat. Badania były prowadzone przez specjalistów z Polytechnic University of Madrid (UPM).

Według archeologów odkryte ruiny mogą być pozostałością po zaginionym mieście Titiakos - była to celtoiberyjska twierdza z czasów wojny sertoriańskiej. Konflikt ten był wojną domową, która była toczona na Półwyspie Iberyjskim w latach 80-72 p.n.e. między rzymskimi buntownikami (Sertorianami) a rządem w Rzymie (Sullans). Buntownicza frakcja swoją nazwę zawdzięczała Kwintusowi Sertoriuszowi, który był ich przywódcą i rzymskim generałem.

Reklama

Jak powiedział Vincente Alejandre, burmistrz Dezy: - Pomimo swojego znaczenia, to miejsce nigdy nie było badane i pozostało ignorowane. Do tej pory nie przeprowadzono systematycznych badań, które próbowałyby odkryć jego historyczne znaczenie.

Heritagedaily informuje, że pozostałości po twierdzy były częściowo zakryte przez dawny kamieniołom, który służył do zaopatrywania tego miejsca w wapień.

Archeolodzy odkryli także starożytną drogę, która była wykuta w skałach i prowadziła z miasta do kamieniołomu. Jak ustalili specjaliści, do budowy fortyfikacji wydobyto około 12 000 metrów sześciennych wapienia.

Zespół naukowców sugeruje, że fortyfikacje mogły zostać wybudowane, by ochraniać miejską mennicę. W trakcie prac archeologicznych odkopano "dowody konfliktu" (m.in. różnego rodzaju broń), a także starożytne monety. Ponadto na pobliskim wzniesieniu udokumentowano pozostałości dużego rzymskiego obozu wojskowego.

Obóz miał chronić dawną twierdzę "od jej najbardziej wrażliwej strony". Álvaro Sanz de Ojeda wskazuje, że: - Garnizon ten był skonstruowany prawdopodobnie naprawdę solidnie.

Według naukowców: "Uzyskane wyniki są istotne dla rozwoju wiedzy naukowej i historycznej o świecie celtyckim i rzymskim w kontekście wojen sertoriańskich. Z jednej strony wskazuje na istnienie stolicy grupy etnicznej Titiakos i rzymskiego obozu wojskowego o dużym znaczeniu. Konieczne byłyby dalsze badania, aby potwierdzić to stwierdzenie systematycznym badaniem geofizycznym pola bitwy".

Celtyberowie - wojowniczy lud z Półwyspu Iberyjskiego

Celtyberowie, a w zasadzie Celtoiberowie byli ludem, który żył w centralnej części obecnej Hiszpanii w okresie preromańskim (przed najazdem Rzymian). Nieco tajemnicze plemiona powstały w wyniku asymilacji Iberów pochodzących z południowej i wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego, z ludami celtyckimi osiadłymi na północy Półwyspu.

Według naukowców Celtoiberowie byli podzieleni politycznie i kulturowo na dziesiątki pomniejszych i niepodległych plemion. Zajmowali się głównie rolą i hodowlą zwierząt, lecz celtyberyjscy wojownicy mieli być także jedną z najlepszych barbarzyńskich piechot zachodniej Europy. Niektórzy eksperci uważają, że cechowali się wręcz "brutalną żądzą walki" i "celtyckimi umiejętnościami bojowymi". Ponadto ich biżuteria, obręcze na szyje ze złota i srebra, bransolety i broszki, uważane są za jedne z najpiękniejszych artefaktów z tej epoki - odznaczają się niezwykłym kunsztem.

Polecamy na Antyweb | Sprzęty elektroniczne będą mieć wymienną baterię. Kiedy zmiany?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | odkrycia naukowe | Hiszpania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy