E-usługi, które cieszą się największą popularnością

Marzenia o załatwieniu sprawy w urzędzie bez konieczności wychodzenia z domu stają się rzeczywistością. Polacy coraz chętniej korzystają z e-usług, które umożliwiają im załatwienie spraw urzędowych i administracyjnych przez internet. Które z nich cieszą się największym powodzeniem?

Po pierwsze: profil zaufany

Żeby skorzystać z większości e-usług oferowanych przez administrację, trzeba mieć profil zaufany. To bezpłatne narzędzie, które potwierdza naszą tożsamości w internecie. Dane, które są tam zawarte to imię, nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL.

- To w pełni bezpieczne narzędzie. Profil zaufany jest tak zabezpieczony, by nikt poza jego właścicielem nie mógł go użyć - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Profil zaufany to klucz do e-administracji. Dzięki niemu wiele urzędowych spraw możemy załatwiać przez Internet - o dowolnej porze dnia i nocy - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

O tym, że warto mieć profil zaufany wie już ponad 4,1 miliona Polaków, którzy z niego korzystają. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach tego roku przybyło aż 1 mln 256 tys. 458 nowych profili!

Jeśli nie masz profilu zaufanego możesz go założyć na http://www.pz.gov.pl/

Nowy członek rodziny

Jeszcze do niedawna, aby zarejestrować narodziny dziecka trzeba było iść do urzędu. Na dopełnienie tej formalności rodzic ma 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Od 1 czerwca 2018 roku można to zrobić przez internet, bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę http://www.obywatel.gov.pl/ i skorzystać z e-usługi Zgłoś urodzenie dziecka. To bardzo proste. Potrzebujesz profilu zaufanego, którym zalogujesz się do e-usługi. Dalsza procedura to kilka prostych kroków. Załatwiając tę sprawę będziecie musieli wpisać  m.in. nazwę szpitala, w którym dziecko przyszło na świat i imię, które wybraliście dla nowego członka rodziny. Wniosek podpisywany jest oczywiście za pomocą profilu zaufanego. Przy okazji zgłoszenia narodzin możecie od razu dziecko zameldować.

- Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i - jeśli maluch został zameldowany - także zaświadczenie o zameldowaniu - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną - na skrzynkę ePUAP, tradycyjną pocztą lub mogą je odebrać osobiście w urzędzie - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Możliwość rejestracji narodzin dziecka online jest wygodnym rozwiązaniem dla młodych rodziców. Od momentu uruchomienia usługi w czerwcu ubiegłego roku zarejestrowano w ten sposób ponad 51 tysięcy maluchów, w tym tylko w ostatnim półroczu (od stycznia do czerwca 2019) - 19 tys. 670.

Dowód osobisty i...

Możliwość zarejestrowania narodzin potomka przez internet to nie jedyne udogodnienie przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jakie jeszcze sprawy można załatwić bez wychodzenia z domu?

Upływająca data ważności dowodu, chęć wymiany starego dowodu na nowy (z warstwą elektroniczną), a może zbliżające się osiemnaste urodziny? Nieważne powody. Ważne, że nie trzeba wychodzić z domu, aby złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego. Wystarczy profil zaufany, odpowiednie zdjęcie w formie elektronicznej i internet. 

Czy ta usługa jest popularna wśród Polaków? Dajmy przemówić statystykom. Od stycznia do czerwca 2019 online wniosek o dowód złożyło 73 tys. 192 osób. Idź w ich ślady i skorzystaj z e-usługi Uzyskaj dowód osobisty.

Jeśli chcesz się wymeldować lub zameldować, też nie musisz już iść do urzędu. Zrób to online. E-usługa meldunkowa działa od 1 stycznia 2018 r. i z miesiąca na miesiąc jest coraz bardziej popularna.  Do tej pory z tej możliwości skorzystało ponad 71 tysięcy osób.

Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące

Wymelduj się z pobytu stałego

Inną usługą, która cieszy się rosnącą popularnością, jest składanie online wniosku o odpisy akt stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu). Od 15 grudnia 2018 r. Polacy skorzystali z niej ponad 64 tysiące razy. Online dokonamy również płatności za skorzystanie z tej  e-usługi.

Skorzystaj z e-usługi Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu)

Sprawa: jest, czasu: brak

Obywatel często komunikuje się z urzędem poprzez składanie pism. Warto wiedzieć, że wniosek, żądanie, zażalenie, wyjaśnienie, podanie, czyli tzw. pisma ogólne, nie muszą być dostarczone osobiście. Można je wysłać przez internet.

- Polacy bardzo chętnie korzystają z tej możliwości. Tylko w 2018 r. tą drogą wysłali do urzędów niemal 1,5 miliona pism, a w tym roku, tylko od początku stycznia do końca czerwca, złożyli 224 tys. 518 takich dokumentów - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak tego dokonać? Skorzystaj z e-usługi Wyślij pismo ogólne. Aby to zrobić potrzebny będzie profil zaufany.

Szczęśliwej drogi

E-usługi to nie tylko ułatwienia w kwestii uzyskania dokumentów, zarejestrowania dziecka czy zameldowania. To także sieć usług opartych na danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów (CEPiK).

Kupno używanego pojazdu zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem. Usługa "Historia pojazdu" pozwala kupującemu sprawdzić między innymi dane techniczne, liczbę właścicieli, ostatni zarejestrowany stan licznika oraz zweryfikować, czy auta nie było kradzione. W pierwszym półroczu 2019 roku Polacy skorzystali z tej e-usługi aż 68 mln 267 tys. 600 razy.

Twoje dziecko jedzie na wycieczkę z klasą? Chcesz się upewnić, że autokar, do którego wsiądzie, powinien ruszać w trasę? Skorzystaj z e-usługi Bezpieczny autobus. Wystarczy do tego numer rejestracyjny pojazdu. Dzięki tej usłudze zdobędziesz m.in. informacje o badaniu technicznym czy polisie OC. Z tej możliwości skorzystano w pierwszym półroczu tego roku aż 428 tys. 708 razy.

Kolejna sprawa - kierowcy chcący sprawdzić, ile punktów karnych mają na koncie, nie muszą już jeździć w tym celu na komisariat. Dzięki profilowi zaufanemu mogą to sprawdzić przez internet.

Sprawdź swoje punkty karne

Od stycznia do czerwca 2019 z tej możliwości skorzystano aż 279 tysięcy razy.

QUIZ: Ile wiesz na temat Internetu?Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje