Dowód w portfelu, czy w telefonie? Ty wybierasz!

Bez dowodu osobistego ani rusz! A czy wiesz, że możesz zamienić noszenie plastikowego dokumentu na… aplikację w telefonie? O tym i wielu innych przydatnych cyfrowych nowinkach dowiesz się z artykułu.

Czy słyszeliście historię o tym, że ostatnia cyfra na rewersie dokumentu rzekomo wskazuje, ile osób o danym imieniu i nazwisku żyje w naszym kraju? To oczywiście nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a wspomniana cyfra stanowi po prostu element tzw. sumy kontrolnej, pozwalającej zweryfikować poprawność danych zapisanych w dowodzie. Liczbę osób, które noszą nasze nazwisko, możemy sprawdzić w wiarygodnym źródle - odwiedzając portal dane.gov.pl, gdzie znajdziemy listę prawie 300 tys. nazwisk z całej Polski.

Są jednak pewne funkcje dowodu, o których nie wszyscy wiedzą.

e-Dowód, czyli co?

Obowiązkiem pełnoletnich obywateli Polski jest posiadanie dowodu osobistego. Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych za brak ważnego dokumentu grozi grzywna, która może wynieść nawet 5 tys. zł. Warto pamiętać, że od marca ubiegłego roku wydawane są wyłącznie e-dowody osobiste. Czym różnią się one od poprzednich? Z zewnątrz dokument przypomina tradycyjny dowód, jednak tym, co go wyróżnia, jest warstwa elektroniczna z wbudowanym, niewidocznym i bezstykowym chipem. Można ją aktywować przy odbiorze dokumentu albo w dowolnym momencie we właściwym urzędzie gminy.

- Dokument pozwala na szybką komunikację elektroniczną z organami administracji publicznej. Dzięki warstwie elektronicznej zalogujemy się do systemów e-administracji, elektronicznie podpiszemy dokumenty, dzięki niej można też korzystać z automatycznych bramek granicznych na lotniskach - tłumaczy Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM. - Oprócz udogodnień technologicznych, e-dowód nie różni się właściwie niczym od konwencjonalnego dowodu osobistego - służy potwierdzaniu tożsamości i obywatelstwa, uprawniając zarazem do przekraczania granic niektórych państw.

Warto pamiętać, że e-dowód osobisty jest dokumentem bezpiecznym. Zastosowane w nim rozwiązania chronią nasze dane przed dostępem osób trzecich, nieuprawnionych do ich wykorzystania. Za bezpieczeństwo dowodu osobistego odpowiada m.in. numer dostępowy CAN, podany jako ciąg sześciu cyfr i zapisany również w postaci kodu kreskowego. Dzięki niemu odczytanie naszych danych zapisanych w warstwie elektronicznej e-dowodu jest niemożliwe bez wiedzy i zgody jego właściciela.

Złożenie wniosku o nowy dowód bez wychodzenia z domu

O wydanie nowego dowodu osobistego przyjdzie nam zawnioskować np. wtedy, gdy zmienimy nazwisko lub ważność dokumentu dobiegnie końca. Złożenie wniosku o nowy dowód jeszcze do niedawna wiązało się z koniecznością wizyty w urzędzie. Dziś na szczęście możemy się o niego ubiegać również przez internet. Całą procedurę załatwimy wygodnie, bez wychodzenia z domu.

Dowiedz się, jak złożyć wniosek o dowód osobisty przez internet

Wnioski o wydanie nowego dokumentu mogą przez internet składać posiadacze profilu zaufanego lub osoby, które wcześniej miały już e-dowód. Pamiętajmy, że do formularza trzeba dołączyć zdjęcie z naszym wizerunkiem, dlatego warto wcześniej je przygotować. Musi być ono zapisane w postaci cyfrowej i powinno zostać wykonane zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Co ważne, zdjęcie możemy wykonać także we własnym domu.

Dowiedz się, jak powinno wyglądać zdjęcie do dowodu osobistego.

Przez internet możesz także złożyć wniosek o dowód osobisty dla swojego dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18 lat.

Przekonaj się, jak łatwo można załatwić formalności związane z nowym dowodem przez internet - zobacz spot kampanii "e-Polak potrafi".

mTożsamość: dowód osobisty w Twoim smartfonie

Nie każdy wie, że cyfrową wersję dowodu osobistego możemy również przechowywać w bezpłatnej mobilnej aplikacji mObywatel. Taką funkcjonalność umożliwia użytkownikom usługa mTożsamość. To nic innego jak elektroniczne odzwierciedlenie naszego dokumentu. Znajdują się tam wszystkie dane, jakie standardowo zapisane są w dowodzie osobistym (imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, termin ważności i numer dowodu oraz zdjęcie posiadacza dokumentu). Aplikacji można z powodzeniem używać do potwierdzania swojej tożsamości w wielu codziennych sytuacjach - np. w trakcie kontroli biletów.

- To bardzo przydatne narzędzie. Cieszy się ono wśród Polaków stale rosnącą popularnością. Skorzystamy z niego nie tylko na poczcie, ale też w pociągu, hotelu czy w wypożyczalni sprzętu sportowego - wyjaśnia Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM.

Zgubiony lub skradziony dowód zablokujesz online

Kolejną funkcjonalnością, o której warto pamiętać, jest możliwość zgłoszenia przez internet utraty lub uszkodzenia dowodu (dowiedz się, jak to zrobić). W przypadku, gdy padliśmy ofiarą złodzieja, kradzież dokumentu wystarczy po prostu zgłosić na policję - od tego momentu resztą formalności zajmą się funkcjonariusze, którzy skontaktują się w naszym imieniu z urzędem gminy.

Co ciekawe, e-dowód osobisty można również czasowo zawiesić na okres 14 dni kalendarzowych. Takie rozwiązanie przydatne jest w przypadku, gdy wydaje nam się, że dowód zgubił się np. w domu i uda nam się go szybko odnaleźć. Gdy dokument wreszcie się znajdzie, możemy oczywiście wycofać jego zawieszenie. Należy również pamiętać, że jeśli nie wycofamy zawieszenia w wyznaczonym terminie,  dokument zostanie automatycznie unieważniony. Usługa polegająca na czasowym zawieszeniu dowodu osobistego dostępna jest także przez internet. Wskazówki, jak z niej skorzystać, znajdziesz tutaj.

QUIZ: wiesz, jak się chronić przed wirusem?

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje