To nie żart. Ogłosili plan budowy gigantycznego teleskopu na Księżycu

Naukowcy przedstawiają plan budowy teleskopu, który miałby być po raz pierwszy w historii zbudowany na powierzchni Księżyca. Projekt łączy w sobie kilka znanych pomysłów z całkiem nowymi koncepcjami, a konstrukcja została nazwana hiperteleskopem.

Księżycowe obserwatorium

W swoim artykule naukowcy przedstawiają koncepcję nowoczesnego teleskopu, który miałby być zbudowany na Księżycu. Nie jest to pierwszy tego typu pomysł. NASA sfinansowała już grant badawczy dla Radioteleskopu Krateru Księżycowego (LCRT). Co więcej, podczas misji Apollo, astronauci umieścili na Srebrnym Globie retroreflektory, by naukowcy mogli zmierzyć odległość do Księżyca z dokładnością do milimetrów.  

Mamy teleskopy na Ziemi, mamy w przestrzeni, czas na kolejny etap w postępie obserwacji wszechświata. Problem polega na tym, że pomysł budowy obserwatoriów tablicowych i tym podobnych na Srebrnym Globie na ten moment znacznie przekracza nasze możliwości techniczne.  Autorzy artykułu proponują więc inne rozwiązanie, teleskop optyczny, który wykorzystywałby teren Księżyca. 

Reklama

Moc takiego teleskopu zależna jest od wielkości jego zwierciadła głównego i ogniskowej. Na Ziemi ta ogniskowa jest zwiększana poprzez dodawanie wielu zwierciadeł.  

Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie kraterów

Heperteleskop wykorzystywałby układ luster jako zwierciadło główne rozmieszczone wzdłuż terenu krateru. Lustra nie musiałyby być duże, co znacznie ułatwiłoby budowę, a wykorzystanie krateru oznaczałoby mniej „prac ziemnych” potrzebnych do ich rozmieszczenia.  

Jeden z wariantów tego pomysłu dopuszczał umieszczenie luster po jednej stronie krateru, natomiast po drugiej zainstalowane zostałoby oprzyrządowanie. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na uzyskanie bardzo dużej ogniskowej, jednak zasięg obserwacyjny zostałby ograniczony.  

Na ten moment są to jedynie pomysły, których realizacja jest niemożliwa

Poza samą konstrukcją teleskopu istnieją inne, znacznie poważniejsze przeszkody do pokonania, zanim w ogóle pojawi się możliwość zbudowania hiperteleskopu. Przede wszystkim jest to transport potrzebnych materiałów na Księżyc oraz wykwalifikowanych inżynierów, którym trzeba będzie stworzyć tam warunki do życia.  

Co więcej, z biegiem czasu, lustra pokrywałyby się pyłem, którzy należałoby regularnie usuwać. Mimo że Księżyc aktywność geologiczną ma już za sobą, to występują tam tak zwane termiczne trzęsienia, które wpływałyby na ustawienia zwierciadeł oraz detektorów.  

Jednak naukowcy są pełni nadziei, że kiedyś uda się zrealizować projekt. Tam, gdzie dotrą ludzie, na pewno zostanie zbudowane obserwatorium, to tylko kwestia czasu.  

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy